Patru poliţişti mureşeni sunt cercetaţi disciplinar în cazul “Azilului groazei”, descoperit recent în localitatea Bărdeşti. Aceştia sunt colegi la aceeaşi secţie cu poliţistul arestat în dosarul înaintat de DIICOT la Tribunalul Mureş.

“Cei patru agenţi cercetați disciplinar sunt de la aceeaşi secţie de poliţie la care este angajat şi poliţistul arestat deja preventiv pentru 30 de zile. Anchetatorii nu au făcut public încă motivul pentru care aceștia sunt cercetați, dar fiind colegi de serviciu cu cei implicați direct în oribilele fapte cel mai probabil știau despre modul în care polițistul Pașcu acționa în gruparea respectivă. Aceștia nu sunt suspendați din funcție, merg în continuare la serviciu, dar la finalul anchetei disciplinare pot fi dispuse și sancțiuni. În schimb, imediat după emiterea mandatului de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele polițistului Pașcu, acesta a fost suspendat din funcție. Vă reamintesc, agentul alături de mama sa și de un alt agent de penitenciar care era și proprietarul azilului respectiv din județul Mureș țineau persoanele cu handicap închise în beci centrului social din Bărdești, private de apă, mâncare sau tratament. Oamenii au fost descoperiți acolo de un ONG din București, pentru că autoritățile din Mureș nu au reușit să dea de ei, deși în ultima lună au făcut acolo patru controale”, a transmis reporterul Observator Alex Prunean.

Citiți mai multe AICI.

Sursa: observatornews.ro / Foto: ISU Mureș