Până astăzi, 11 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 755.126 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

701.283 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.644 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14499702,06
2.Arad16226721,05
3.Argeș20583260,57
4.Bacău19253780,94
5.Bihor20536340,88
6.Bistrița-Năsăud8443240,84
7.Botoșani10312361,29
8.Brașov299311302,06
9.Brăila9502150,65
10.Buzău9201300,59
11.Caraș-Severin7968291,08
12.Călărași7347210,79
13.Cluj373161562,54
14.Constanța307651471,36
15.Covasna5711140,69
16.Dâmbovița16984380,91
17.Dolj18129731,14
18.Galați19451711,04
19.Giurgiu7459170,71
20.Gorj6155431,22
21.Harghita5955130,51
22.Hunedoara14367851,6
23.Ialomița7886150,87
24.Iași32160590,9
25.Ilfov295581422,16
26.Maramureș150021263,12
27.Mehedinți575060,77
28.Mureș17278401,13
29.Neamț13254551,18
30.Olt10876420,68
31.Prahova26574520,76
32.Satu Mare8969431,8
33.Sălaj7498331,61
34.Sibiu19014731,14
35.Suceava19841731,44
36.Teleorman9334291,14
37.Timiș346752473,56
38.Tulcea6192120,53
39.Vaslui12376300,86
40.Vâlcea11294210,84
41.Vrancea7908190,33
42.Mun. București1221424821,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe1452*-177 
 TOTAL755.1262.644 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 720 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD15
3ARGEŞ11
4BACĂU17
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI15
8BRĂILA2
9BRAŞOV12
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ24
14CONSTANŢA61
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ14
18GALAŢI27
19GIURGIU7
20GORJ28
21HARGHITA4
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA8
24IAŞI29
25ILFOV12
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI86
29MUREŞ18
30NEAMŢ21
31OLT14
32PRAHOVA22
33SĂLAJ6
34SATU MARE17
35SIBIU8
36SUCEAVA26
37TELEORMAN20
38TIMIŞ46
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA4
 Total720

Până astăzi, 19.200 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.02.2021 (10:00) – 11.02.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (40 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău,  Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.089. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.661.319 teste RT-PCR și 186.660 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.745 de teste RT-PCR (15.184 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.561 la cerere) și 6.900 de teste rapide antigenice.