O pacientă infectată cu noul coronavirus a scuipat cadrele medicale de la Spitalul Municipal Sighișoara, cu câteva zile înainte să moară, iar acum 7 asistente medicale, un medic și un infirmier au fost declarați pozitivi cu COVID-19, transmite observator.tv.

Pacienta a refuzat să țină cont de recomandările staff-ului medical, și-a aruncat în mod repetat masca de protecție și a scuipat cadrele medicale.

Managerul spitalului Municipal Sighișoara, Tanaszi Sarolta, ne-a confirmat faptul că, în urmă cu două zile, șapte asistente, un medic și un infirmier din cadrul compartimentului de boli infecțioase, unde a fost tratată și femeia recalcitrantă, au primit rezultatele testelor și acestea sunt pozitive.

Nu știm momentul clar al infectării, dar sunt din cadrul compartimentului unde a fost tratată și doamna care a decedat ulterior. Au purtat echipamente, dar au fost confirmate pozitiv în urmă cu două zile. Celelalte persoane din cadrul compartimentelor care tratează suspecți sau confirmați COVID au fost testați, dar sunt negativi. Cei pozitivi sunt asimptomatici sau cu simptome ușoare”, a mai declarat Tanaszi Sarolta.

Cazul femeii recalcitrante a avut loc în 7/8 aprilie, dar managerul spitalului spune că nu este un caz singular.

Update: În urmă cu puțin timp, conducerea spitalului a transmis un comunicat în care confirmă că sunt bolnavi recalcitranți, dar infirmă că aceștia ar fi fost scuipați. În atare condiții, având în vedere numărul foarte mare de cadre medicale infectate în acest spital, se pune întrebarea cât de bine sunt echipate cadrele medicale și cât de bine este făcut circuitul de protecție de către conducerea spitalului. Vorbim de incompetență!?

Sursa: observator.tv / Foto: caracter informativ