Un accident rutier grav s-a produs duminică seara între localitățile Leordeni și Gheorghe Doja, unde 2 autoturisme au fost implicate într-o coliziune frontală. În urma impactului, trei persoane au fost rănite, iar una dintre acestea a rămas încarcerată în interiorul mașinii.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș pentru descarcerarea victimei și acordarea primului ajutor. Traficul în zonă s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens, până la finalizarea intervenției și eliberarea carosabilului.

Traficul pe DN13 a fost îngreunat timp de mai multe ore, iar șoferii aflați în coloană au reclamat lipsa de informare din partea autorităților și gestionarea deficitară a circulației. Potrivit martorilor, nu au existat polițiști care să redirecționeze traficul, iar coloanele de mașini s-au întins pe kilometri întregi.

Autoritățile urmează să stabilească împrejurările exacte în care s-a produs accidentul.

Foto: InfoMures24 / ISU Mureș