În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.685 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 7.603 mai mult decât în ziua anterioară. 1.740 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.9022067,47
2.Arad47.9813867,32
3.Argeș50.4882575,09
4.Bacău48.5125126,82
5.Bihor60.63267410,72
6.Bistrița-Năsăud23.1333018,37
7.Botoșani27.2283047,09
8.Brașov77.13556910,87
9.Brăila24.2331122,16
10.Buzău26.8341553,90
11.Caraș-Severin21.1891514,25
12.Călărași18.9841052,78
13.Cluj105.17984516,38
14.Constanța80.1129889,25
15.Covasna14.149392,77
16.Dâmbovița39.7422863,86
17.Dolj48.9842933,77
18.Galați48.1071914,39
19.Giurgiu21.165553,14
20.Gorj16.318522,14
21.Harghita16.9751276,19
22.Hunedoara40.7143027,14
23.Ialomița20.7561062,81
24.Iași80.7474665,94
25.Ilfov85.11248211,58
26.Maramureș38.62434410,16
27.Mehedinți16.521581,67
28.Mureș44.5473185,11
29.Neamț36.5722366,72
30.Olt27.522942,10
31.Prahova68.9043454,38
32.Satu Mare25.3862298,46
33.Sălaj20.5442238,13
34.Sibiu49.0273678,79
35.Suceava48.6403999,17
36.Teleorman26.2171182,28
37.Timiș103.671121814,93
38.Tulcea15.7472215,97
39.Vaslui28.9241242,72
40.Vâlcea28.8662514,18
41.Vrancea19.755793,56
42.Mun. București345.406252311,03
43.Din străinătate**3.77815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  17.934*4559 
 TOTAL2.048.89619.685 

 *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.048.896 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 33.637 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.827.324 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.336 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD28
3ARGEŞ17
4BACĂU30
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD14
7BOTOŞANI13
8BRĂILA10
9BRAŞOV51
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ45
14CONSTANŢA49
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ25
18GALAŢI38
19GIURGIU6
20GORJ5
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA8
24IAŞI63
25ILFOV62
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI362
29MUREŞ24
30NEAMŢ19
31OLT10
32PRAHOVA24
33SĂLAJ7
34SATU MARE19
35SIBIU23
36SUCEAVA55
37TELEORMAN19
38TIMIŞ52
39TULCEA12
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA13
 Total1.336

Până astăzi, 59.632 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2022 (10:00) – 25.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese (27 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Cluj, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava,Teleorman, Timiș, Vaslui și Vâlcea.

Dintre cele 44 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 44 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.094, cu 724 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 650 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 650 de pacienți internați la ATI, 560 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 643 sunt minori, 636 fiind internați în secții, cu 23 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.615.645 de teste RT-PCR și 6.974.300 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.524 de teste RT-PCR (10.828 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.696 la cerere) și 41.539 de teste rapide antigenice.