În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.610 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 150 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.073 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba36.0913103.62
2.Arad45.5043323.72
3.Argeș48.3851542.38
4.Bacău45.4234403.89
5.Bihor56.4925795.91
6.Bistrița-Năsăud21.6661815.11
7.Botoșani25.2713603.31
8.Brașov73.2888066.43
9.Brăila23.799831.45
10.Buzău25.7791841.91
11.Caraș-Severin20.3271602.2
12.Călărași18.350871.22
13.Cluj99.05212619.88
14.Constanța74.8215765.12
15.Covasna13.816631.75
16.Dâmbovița38.3871782.31
17.Dolj47.0331751.72
18.Galați46.3792072.39
19.Giurgiu20.605691.62
20.Gorj15.880861.07
21.Harghita15.9272073.66
22.Hunedoara38.6571934.01
23.Ialomița20.302851.72
24.Iași76.8006053.13
25.Ilfov81.6894986.94
26.Maramureș35.6165025.35
27.Mehedinți16.169310.88
28.Mureș42.5562802.55
29.Neamț34.4133753.56
30.Olt26.884910.94
31.Prahova66.6464242.52
32.Satu Mare23.6243725.27
33.Sălaj19.2911863.93
34.Sibiu46.6854185.06
35.Suceava45.5186317.08
36.Teleorman25.702781.2
37.Timiș96.78710067.93
38.Tulcea14.7931502.52
39.Vaslui28.0641711.44
40.Vâlcea27.9311292.2
41.Vrancea18.9621201.96
42.Mun. București330.24122936.69
43.Din străinătate**3.66535 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  11.646*1439 
 TOTAL1.944.91616.610 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 19 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.944.916 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 23.389 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.793.668 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.548 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA37
2ARAD29
3ARGEŞ25
4BACĂU50
5BIHOR31
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI25
8BRĂILA1
9BRAŞOV93
10BUZĂU21
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ103
14CONSTANŢA66
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ31
18GALAŢI28
19GIURGIU10
20GORJ8
21HARGHITA28
22HUNEDOARA33
23IALOMIŢA7
24IAŞI63
25ILFOV60
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI270
29MUREŞ37
30NEAMŢ46
31OLT16
32PRAHOVA36
33SĂLAJ19
34SATU MARE11
35SIBIU31
36SUCEAVA98
37TELEORMAN16
38TIMIŞ80
39TULCEA12
40VÂLCEA15
41VASLUI10
42VRANCEA12
 Total1.548

Până astăzi, 59.385 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2022 (10:00) – 19.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (31 bărbați și 27 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 58 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani , 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 58 de pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 7 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani și prezentau comorbidități.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Bacău și Ilfov, unul în luna noiembrie 2021 și unul în luna decembrie 2021.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 4.534, cu 316 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 530 de persoane, cu 43 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 530 de pacienți internați la ATI, 57 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 387 sunt minori, 374 fiind internați în secții, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.480.175 de teste RT-PCR și 6.722.861 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.527 de teste RT-PCR (14.652 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.875 la cerere) și 51.595 de teste rapide antigenice.