În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.893 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 993 mai multe decât în ziua anterioară.  276 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.412630,56
2.Arad43.2241301,19
3.Argeș46.874700,40
4.Bacău41.8381300,45
5.Bihor51.5571790,94
6.Bistrița-Năsăud19.728600,43
7.Botoșani23.078630,34
8.Brașov68.0882280,76
9.Brăila23.221290,37
10.Buzău24.626380,35
11.Caraș-Severin19.442360,57
12.Călărași17.860220,20
13.Cluj90.5073601,21
14.Constanța70.1942440,64
15.Covasna13.382230,44
16.Dâmbovița36.847580,47
17.Dolj45.614430,33
18.Galați44.566570,38
19.Giurgiu20.052160,31
20.Gorj15.363230,16
21.Harghita14.374490,44
22.Hunedoara36.6081020,83
23.Ialomița19.645330,32
24.Iași72.6481720,34
25.Ilfov77.6871360,95
26.Maramureș31.9681290,64
27.Mehedinți15.872180,19
28.Mureș40.535390,52
29.Neamț31.7951010,47
30.Olt26.386170,24
31.Prahova64.1821390,47
32.Satu Mare21.167530,46
33.Sălaj18.012370,48
34.Sibiu43.820950,80
35.Suceava39.2112850,59
36.Teleorman25.152220,23
37.Timiș88.8182900,89
38.Tulcea13.986160,33
39.Vaslui27.015290,19
40.Vâlcea26.939360,42
41.Vrancea18.054200,31
42.Mun. București311.9328651,00
43.Din străinătate**2.50763 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  3.063*275 
 TOTAL1.821.8494.893 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 5 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.821.849 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 12.021 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.749.204 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 459 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD12
3ARGEŞ10
4BACĂU16
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI6
8BRĂILA2
9BRAŞOV25
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ30
14CONSTANŢA19
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ9
18GALAŢI12
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI15
25ILFOV15
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI100
29MUREŞ10
30NEAMŢ17
31OLT2
32PRAHOVA12
33SĂLAJ2
34SATU MARE7
35SIBIU11
36SUCEAVA32
37TELEORMAN5
38TIMIŞ19
39TULCEA2
40VÂLCEA8
41VASLUI5
42VRANCEA7
 Total459

Până astăzi, 58.896 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.01.2022 (10:00) – 05.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese, dintre care 6 anterioare intervalului de referință, (16 bărbați și 14 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bihor, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Ilfov, Mureș, Olt, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 30 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 30 de pacienți decedați, 24 erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate 6 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Suceava, înregistrate 2 în luna octombrie 2021 și 4 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 24 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.259, cu 56 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 409 persoane, cu 19 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 409 de pacienți internați la ATI, 34 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 88 sunt minori, 82 fiind internați în secții, cu 10 mai mult decât în ziua anterioară și 6 la ATI, cu unul mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.115.268 de teste RT-PCR și 6.171.713 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.887 de teste RT-PCR (9.947 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.940 la cerere) și 43.759 de teste rapide antigenice.