Până astăzi, 19 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.758.068 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.974 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.623.419 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.889 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 55 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33147704,63
2.Arad401581175,86
3.Argeș45107873,68
4.Bacău40429452,36
5.Bihor487431325,67
6.Bistrița-Năsăud19079251,96
7.Botoșani22245431,57
8.Brașov648401915,26
9.Brăila22217603,77
10.Buzău23602543,72
11.Caraș-Severin18378393,18
12.Călărași17433162,27
13.Cluj859881635,48
14.Constanța676201563,65
15.Covasna12486513,42
16.Dâmbovița35646493,64
17.Dolj44400482,10
18.Galați43236572,55
19.Giurgiu19208322,50
20.Gorj14987202,00
21.Harghita13685262,70
22.Hunedoara34987784,54
23.Ialomița19094233,51
24.Iași70428992,74
25.Ilfov742171444,93
26.Maramureș30518442,17
27.Mehedinți15526322,40
28.Mureș385071164,40
29.Neamț30526502,20
30.Olt25605532,66
31.Prahova621371113,73
32.Satu Mare20254322,08
33.Sălaj17462223,37
34.Sibiu41691494,86
35.Suceava37438391,38
36.Teleorman24490403,35
37.Timiș852771374,68
38.Tulcea13566253,13
39.Vaslui26443351,88
40.Vâlcea26182343,00
41.Vrancea17493362,15
42.Mun. București2993313244,34
43.Din străinătate**18914 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  12371*-119 
 TOTAL1.758.0682.889 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 606 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD35
3ARGEŞ25
4BACĂU8
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI2
8BRĂILA4
9BRAŞOV12
10BUZĂU32
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ11
14CONSTANŢA25
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ9
18GALAŢI17
19GIURGIU15
20GORJ14
21HARGHITA9
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA3
24IAŞI21
25ILFOV21
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI82
29MUREŞ25
30NEAMŢ24
31OLT10
32PRAHOVA25
33SĂLAJ4
34SATU MARE8
35SIBIU12
36SUCEAVA14
37TELEORMAN16
38TIMIŞ26
39TULCEA0
40VÂLCEA4
41VASLUI12
42VRANCEA2
 Total    606

Până astăzi, 54.624 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.11.2021 (10:00) – 19.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 281 de decese (130 bărbați și 151 femei), din care 27 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 281 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă   20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 11 la categoria de vârstă 40-49 ani, 27 la categoria de vârstă 50-59 ani, 77 la categoria de vârstă 60-69 ani, 83 la categoria de vârstă 70-79 ani și 78 la categoria de vârstă peste 80 ani.

261 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 27 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Argeș, Bacău, Constanța, Galați, Giurgiu, Mureș, Vaslui și Municipiul București, 2 în septembrie 2021, 22 în octombrie 2021 și 3 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 254 de decese.

Din totalul de 281 de pacienți decedați, 249 erau nevaccinați și 32 vaccinați. Cei 32 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.961. Dintre acestea, 1.604 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 169 sunt minori, 155 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.600.893 teste RT-PCR și 5.046.332 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.596 de teste RT-PCR (7.091 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.505 la cerere) și 31.141 de teste rapide antigenice.