Până astăzi, 16 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.748.568 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.806 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.598.656 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.128 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 75 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32925765,60
2.Arad397961506,85
3.Argeș44803784,64
4.Bacău40230842,97
5.Bihor483181846,89
6.Bistrița-Năsăud19010412,28
7.Botoșani22123421,91
8.Brașov642801836,03
9.Brăila22086574,69
10.Buzău23381644,52
11.Caraș-Severin18232523,71
12.Călărași17370292,96
13.Cluj854121636,42
14.Constanța672831624,42
15.Covasna12329253,72
16.Dâmbovița354441054,55
17.Dolj44218632,53
18.Galați43044903,14
19.Giurgiu19100262,92
20.Gorj14913402,41
21.Harghita13572403,19
22.Hunedoara346951585,28
23.Ialomița18960464,12
24.Iași701271253,36
25.Ilfov736954186,34
26.Maramureș30344932,43
27.Mehedinți15448362,91
28.Mureș381591555,24
29.Neamț30354512,73
30.Olt25467483,38
31.Prahova617931244,73
32.Satu Mare20170202,37
33.Sălaj17391454,11
34.Sibiu414501035,59
35.Suceava37332551,70
36.Teleorman24227814,08
37.Timiș848361645,47
38.Tulcea13479323,85
39.Vaslui26323612,26
40.Vâlcea26044913,59
41.Vrancea17394412,59
42.Mun. București2982005025,34
43.Din străinătate**18816 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  12930*-81 
 TOTAL1.748.5684.128 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 919 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD71
3ARGEŞ11
4BACĂU23
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI10
8BRĂILA4
9BRAŞOV27
10BUZĂU35
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ33
14CONSTANŢA21
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ14
18GALAŢI24
19GIURGIU8
20GORJ30
21HARGHITA21
22HUNEDOARA38
23IALOMIŢA6
24IAŞI36
25ILFOV27
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI122
29MUREŞ17
30NEAMŢ21
31OLT13
32PRAHOVA11
33SĂLAJ12
34SATU MARE15
35SIBIU10
36SUCEAVA31
37TELEORMAN45
38TIMIŞ50
39TULCEA7
40VÂLCEA8
41VASLUI32
42VRANCEA4
 Total    919

Până astăzi, 53.661 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.11.2021 (10:00) – 16.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 397 de decese (175 bărbați și 222 femei), din care 54 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 397 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă   20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 49 la categoria de vârstă 50-59 ani, 101 la categoria de vârstă 60-69 ani, 127 la categoria de vârstă 70-79 ani și 104 la categoria de vârstă peste 80 ani.

362 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 31 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 54 de decese anterioare intervalului de referință, survenite 51 în luna octombrie, în județele Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Mureș și 3 în noiembrie 2021, în județele Galați și Mureș. În intervalul de referință au fost raportate 343 de decese.

Din totalul de 397 de pacienți decedați, 363 erau nevaccinați și 34 vaccinați. Cei 34 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.054. Dintre acestea, 1.681 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 238 sunt minori, 218 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.557.409 teste RT-PCR și 4.951.904 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.535 de teste RT-PCR (9.227 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.308 la cerere) și 39.105  teste rapide antigenice.