Până astăzi, 10 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.725.017 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.435 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.532.951 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.291 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 93 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba323971597,84
2.Arad388722628,73
3.Argeș440012306,84
4.Bacău397081664,47
5.Bihor472743179,69
6.Bistrița-Năsăud18815643,08
7.Botoșani21898633,00
8.Brașov631434528,12
9.Brăila216681487,03
10.Buzău228811076,39
11.Caraș-Severin17902894,90
12.Călărași17161514,71
13.Cluj840124148,15
14.Constanța664631976,50
15.Covasna11987934,97
16.Dâmbovița349191696,94
17.Dolj437561343,94
18.Galați425062165,31
19.Giurgiu18836495,48
20.Gorj14681563,61
21.Harghita13317744,62
22.Hunedoara339971877,19
23.Ialomița18700886,07
24.Iași693762255,30
25.Ilfov7185135610,19
26.Maramureș29959803,23
27.Mehedinți15257374,95
28.Mureș373802677,30
29.Neamț299671334,39
30.Olt250671175,29
31.Prahova609602387,85
32.Satu Mare19888583,26
33.Sălaj17153685,69
34.Sibiu406463917,50
35.Suceava37012722,54
36.Teleorman238702366,18
37.Timiș836952907,24
38.Tulcea13253875,78
39.Vaslui26025663,39
40.Vâlcea256192505,47
41.Vrancea17140724,01
42.Mun. București2951238488,35
43.Din străinătate**184214 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  15040*-1399 
 TOTAL1.725.0176.291 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 985 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD47
3ARGEŞ44
4BACĂU18
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI3
8BRĂILA4
9BRAŞOV31
10BUZĂU61
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ21
14CONSTANŢA43
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ30
18GALAŢI28
19GIURGIU9
20GORJ19
21HARGHITA21
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA12
24IAŞI30
25ILFOV38
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI131
29MUREŞ24
30NEAMŢ20
31OLT34
32PRAHOVA24
33SĂLAJ17
34SATU MARE12
35SIBIU10
36SUCEAVA24
37TELEORMAN20
38TIMIŞ37
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI40
42VRANCEA5
 Total    985

Până astăzi, 51.888 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.11.2021 (10:00) – 10.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 405 decese (216 bărbați și 189 femei), din care 8 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea,  Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 405 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 2 la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 16 la categoria de vârstă 40-49 ani, 31 la categoria de vârstă 50-59 ani, 95 la categoria de vârstă 60-69 ani, 147 la categoria de vârstă 70-79 ani și 110 la categoria de vârstă peste 80 ani.

365 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 12 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 28 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Constanța, Galați și Ilfov, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 397 de decese.

Din totalul de 405 pacienți decedați, 357 erau nevaccinați și 48 vaccinați. Cei 48 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 10-19 ani și peste 80 de ani. 47 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.438. Dintre acestea, 1.823 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 310 sunt minori, 286 fiind internați în secții și 24 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.476.663 teste RT-PCR și 4.788.868 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.259 de teste RT-PCR (10.350 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.909 la cerere) și 36.077 de teste rapide antigenice.