Până astăzi, 28 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.210.810 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.129 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.104.496 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 182 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba227791272,44
2.Arad261901963,11
3.Argeș293971651,90
4.Bacău292041822,15
5.Bihor314332001,99
6.Bistrița-Năsăud143051213,77
7.Botoșani162891422,73
8.Brașov463972772,42
9.Brăila14256621,79
10.Buzău138841501,64
11.Caraș-Severin12908732,53
12.Călărași11645942,88
13.Cluj635803964,28
14.Constanța476773333,31
15.Covasna8973411,24
16.Dâmbovița241281271,63
17.Dolj30747993,88
18.Galați30223942,34
19.Giurgiu12516903,17
20.Gorj10225641,74
21.Harghita8889421,11
22.Hunedoara247401732,28
23.Ialomița11992832,56
24.Iași474463922,76
25.Ilfov504763576,44
26.Maramureș236732163,50
27.Mehedinți97371723,03
28.Mureș255721781,51
29.Neamț211571411,97
30.Olt167361193,20
31.Prahova393232812,81
32.Satu Mare15856953,53
33.Sălaj121571272,98
34.Sibiu284491652,44
35.Suceava285363732,88
36.Teleorman158851813,46
37.Timiș620265645,71
38.Tulcea9058511,51
39.Vaslui182841502,62
40.Vâlcea176791011,91
41.Vrancea11893901,77
42.Mun. București20426819125,57
43.Din străinătate**150315 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  8719*2038 
 TOTAL1.210.81011.049 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 938 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD25
3ARGEŞ15
4BACĂU8
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV10
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ22
14CONSTANŢA98
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ22
18GALAŢI14
19GIURGIU15
20GORJ7
21HARGHITA6
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA9
24IAŞI37
25ILFOV46
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ10
30NEAMŢ18
31OLT30
32PRAHOVA18
33SĂLAJ6
34SATU MARE25
35SIBIU7
36SUCEAVA48
37TELEORMAN45
38TIMIŞ35
39TULCEA1
40VÂLCEA13
41VASLUI5
42VRANCEA11
 Total        938

Până astăzi, 36.658 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.09.2021 (10:00) – 28.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 208 decese (99 bărbați și 109 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 208 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 la categoria de vârstă peste 80 ani.

185 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 13 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.431. Dintre acestea, 1.267 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 306 sunt minori, 289 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.557.974 de teste RT-PCR și 3.160.043 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.282 de teste RT-PCR (12.250 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.032 la cerere) și 48.100 de teste rapide antigenice.