Până astăzi, 17 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.139.505 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.075.499 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.478 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21890500,88
2.Arad247401261,02
3.Argeș28276790,66
4.Bacău277031101,10
5.Bihor30138560,74
6.Bistrița-Năsăud132791062,13
7.Botoșani151461021,28
8.Brașov44827990,87
9.Brăila13674330,44
10.Buzău13068470,47
11.Caraș-Severin12173581,14
12.Călărași10851591,01
13.Cluj604941861,89
14.Constanța451911581,37
15.Covasna8700220,29
16.Dâmbovița23275460,71
17.Dolj283941631,45
18.Galați28874801,04
19.Giurgiu11644311,23
20.Gorj9662250,70
21.Harghita8564210,41
22.Hunedoara23683600,80
23.Ialomița11275750,78
24.Iași445602251,01
25.Ilfov47546912,37
26.Maramureș221441711,92
27.Mehedinți8787680,86
28.Mureș24663790,64
29.Neamț20153801,02
30.Olt15466661,17
31.Prahova370811491,04
32.Satu Mare148131372,91
33.Sălaj11416391,20
34.Sibiu27546841,10
35.Suceava264261761,50
36.Teleorman14730981,48
37.Timiș576293132,08
38.Tulcea8731210,58
39.Vaslui170021011,03
40.Vâlcea17006390,85
41.Vrancea11297560,88
42.Mun. București1929246512,05
43.Din străinătate**131120 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  2753*22 
 TOTAL1.139.5054.478 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD12
3ARGEŞ13
4BACĂU10
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI11
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ15
14CONSTANŢA20
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ11
18GALAŢI11
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA3
24IAŞI22
25ILFOV10
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI60
29MUREŞ2
30NEAMŢ15
31OLT13
32PRAHOVA7
33SĂLAJ4
34SATU MARE14
35SIBIU10
36SUCEAVA10
37TELEORMAN13
38TIMIŞ19
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA7
 Total   399

Până astăzi, 35.359 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.09.2021 (10:00) – 17.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 73 de decese (36 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș,  Bihor, Brașov, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 73 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.727. Dintre acestea, 762 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 180 sunt minori, 166 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.354.630 de teste RT-PCR și 2.816.721 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.108 teste RT-PCR (7.782 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.326 la cerere) și 26.950 de teste rapide antigenice.