Până astăzi, 2 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.083.478 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.047.778 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 137 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21293-2**0,04
2.Arad2371860,03
3.Argeș2750420,02
4.Bacău2614630,05
5.Bihor2930910,02
6.Bistrița-Năsăud1191300,05
7.Botoșani1421310,03
8.Brașov4371420,03
9.Brăila1331500,02
10.Buzău1260410,03
11.Caraș-Severin1149800,02
12.Călărași1009860,07
13.Cluj5776090,10
14.Constanța43089110,08
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2253510,03
17.Dolj2675500,05
18.Galați2769540,03
19.Giurgiu1104710,03
20.Gorj922600,02
21.Harghita829810,02
22.Hunedoara2291510,08
23.Ialomița1080310,02
24.Iași4257030,08
25.Ilfov4529490,21
26.Maramureș20456-1**0,05
27.Mehedinți834500,02
28.Mureș2400740,02
29.Neamț1901230,02
30.Olt1464400,02
31.Prahova3553830,05
32.Satu Mare1307340,09
33.Sălaj1095900,03
34.Sibiu2653420,03
35.Suceava2427140,03
36.Teleorman1374900,04
37.Timiș5448740,09
38.Tulcea845520,04
39.Vaslui1601820,03
40.Vâlcea1645900,01
41.Vrancea1069900,01
42.Mun. București184238330,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe  662*16 
 TOTAL1.083.478137 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Arad și Maramureș a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 21 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ3
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI3
29MUREŞ0
30NEAMŢ1
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total21

Până astăzi, 34.291 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.08.2021 (10:00) – 02.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 5 decese (2 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județul Călărași, Cluj, Neamț, Satu Mare și Timiș.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani, 1 la categoria de vârstă 70-79 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au înregistrat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 433. Dintre acestea, 63 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate  8.709.136 de teste RT-PCR și 1.863.420 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.868 de teste RT-PCR (1.817 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.051 la cerere) și 7.733 de teste rapide antigenice.