Până astăzi, 29 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.740 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 73 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127200,05
2.Arad2367310,04
3.Argeș2745350,05
4.Bacău2608340,03
5.Bihor2928500,03
6.Bistrița-Năsăud1187810,02
7.Botoșani1418810,05
8.Brașov4368120,01
9.Brăila1329400,03
10.Buzău1258200,01
11.Caraș-Severin1148400,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5757750,06
14.Constanța4295720,02
15.Covasna855600,03
16.Dâmbovița2250320,03
17.Dolj2668620,09
18.Galați2765550,03
19.Giurgiu1102540,03
20.Gorj9213-2**0,02
21.Harghita828600,03
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079100,05
24.Iași4241460,03
25.Ilfov4512610,09
26.Maramureș2040920,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397930,05
29.Neamț1897700,04
30.Olt14621-1**0,05
31.Prahova3541730,11
32.Satu Mare1299910,04
33.Sălaj1094600,02
34.Sibiu2651130,03
35.Suceava2422410,02
36.Teleorman1371500,02
37.Timiș5434420,04
38.Tulcea843820,02
39.Vaslui1598700,02
40.Vâlcea1644000,03
41.Vrancea1069310,02
42.Mun. București18368570,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe  427*10 
 TOTAL1.080.74073 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județelor Gorj și Olt a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 23 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU1
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ1
30NEAMŢ2
31OLT2
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
  Total23

Până astăzi, 33.605 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.06.2021 (10:00) – 29.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 294 de decese (158 bărbați și 136 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău,Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Covasna, Galați, Hunedoara, Maramureș, Mureș,  Prahova, Sălaj, Satu Mare și Municipiul București.

288 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 3 dintre acestea s-a produs în luna iulie 2020, 4 în august 2020, 9 în luna septembrie, 35 în luna octombrie, 77 în noiembrie 2020, 48 în decembrie 2020, 29 în ianuarie 2021, 28 în februarie 2021, 32 în martie 2021, 19 în aprilie 2021 și 4 în luna mai 2021, în județele Alba, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Covasna, Hunedoara, Prahova, Sălaj și Satu Mare.

Dintre cele 294 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 71 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 95 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 100 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

272 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 21 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 503. Dintre acestea, 80 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.331.498 de teste RT-PCR și 1.447.760 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.292 de teste RT-PCR (8.076 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.216 la cerere) și 14.406 teste rapide antigenice.