Până astăzi, 27 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.630 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 46 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127000,06
2.Arad2367100,05
3.Argeș2744630,06
4.Bacău2607400,03
5.Bihor2928500,04
6.Bistrița-Năsăud1187620,02
7.Botoșani1418710,05
8.Brașov4367800,02
9.Brăila1329400,03
10.Buzău1258200,01
11.Caraș-Severin1148400,05
12.Călărași1006000,04
13.Cluj5757010,07
14.Constanța4295530,03
15.Covasna855600,05
16.Dâmbovița2250100,04
17.Dolj2667930,09
18.Galați2764730,03
19.Giurgiu1101900,02
20.Gorj921320,02
21.Harghita828500,04
22.Hunedoara2286710,01
23.Ialomița1079100,06
24.Iași4240720,03
25.Ilfov4512240,09
26.Maramureș2040610,06
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397530,05
29.Neamț1897710,04
30.Olt1462030,04
31.Prahova3540640,11
32.Satu Mare1299730,04
33.Sălaj1094600,04
34.Sibiu2650710,03
35.Suceava2422240,02
36.Teleorman1371510,03
37.Timiș5433930,05
38.Tulcea843600,02
39.Vaslui1598600,02
40.Vâlcea1643900,05
41.Vrancea1069200,02
42.Mun. București18367200,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  437*-3 
 TOTAL1.080.63046 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 9 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL9

Până astăzi, 33.253 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.06.2021 (10:00) – 27.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 76 de decese (48 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Botoșani, Maramureș, Mureș, Prahova și Municipiul București.

71 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 2 în noiembrie 2020, 8 în decembrie 2020, 15 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 6 în martie 2021, 32 în aprilie 2021 și 2 în mai 2021 în județele Maramureș, Mureș și Municipiul București.

Dintre cele 76 de decese, 7 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 522. Dintre acestea, 92 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.311.675 de teste RT-PCR și 1.427.164 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.791 de teste RT-PCR (2.858 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.933 la cerere) și 7.672 de teste rapide antigenice.