Până astăzi, 16 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.983 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.044.687 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125810,21
2.Arad2365510,12
3.Argeș2742140,15
4.Bacău2605320,04
5.Bihor2927650,13
6.Bistrița-Năsăud1186900,05
7.Botoșani1417230,07
8.Brașov4367310,1
9.Brăila1328920,08
10.Buzău1257910,05
11.Caraș-Severin1147420,13
12.Călărași1005100,05
13.Cluj5753270,13
14.Constanța4294160,07
15.Covasna855000,11
16.Dâmbovița2248920,07
17.Dolj2662770,07
18.Galați2763200,08
19.Giurgiu1101600,05
20.Gorj920600,02
21.Harghita828120,07
22.Hunedoara22863-1**0,04
23.Ialomița1078600,11
24.Iași4239120,07
25.Ilfov4508100,11
26.Maramureș2038920,06
27.Mehedinți833400,06
28.Mureș2395640,1
29.Neamț1896000,1
30.Olt1460320,08
31.Prahova3533970,21
32.Satu Mare1298730,05
33.Sălaj1094200,09
34.Sibiu2649300,1
35.Suceava2420320,06
36.Teleorman1371110,12
37.Timiș5432190,08
38.Tulcea843310,04
39.Vaslui1597610,08
40.Vâlcea1642900,11
41.Vrancea1068900,05
42.Mun. București183606100,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe  447*15 
 TOTAL1.079.983104 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Hunedoara a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 43 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ3
4BACĂU0
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ10
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI2
42VRANCEA1
 Total43

Până astăzi, 32.028 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.06.2021 (10:00) – 16.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 71 de decese (37 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Dâmbovița, Galați, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

53 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 dintre acestea s-au produs în luna august 2020, 1 în septembrie 2020, 4 în octombrie 2020, 9 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 11 în martie 2021, 13 în aprilie 2021 și 7 în mai 2021, în județele Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Iași, Mureș și Sibiu.

Dintre cele 71 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 985. Dintre acestea, 192 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.150.910 teste RT-PCR și 1.314.093 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.032 de teste RT-PCR (8.878 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.154 la cerere) și 12.673 de teste rapide antigenice.