Până astăzi, 5 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.742 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.042.551 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 179 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2121590,4
2.Arad2362160,13
3.Argeș2735330,28
4.Bacău2603700,09
5.Bihor2923160,28
6.Bistrița-Năsăud1185930,12
7.Botoșani1414620,14
8.Brașov43642100,25
9.Brăila1327030,2
10.Buzău1256730,13
11.Caraș-Severin1144810,3
12.Călărași1004020,12
13.Cluj5746600,28
14.Constanța4290450,2
15.Covasna853210,19
16.Dâmbovița2246940,12
17.Dolj2660120,13
18.Galați2760270,25
19.Giurgiu1100800,15
20.Gorj920300,06
21.Harghita826210,13
22.Hunedoara2286260,13
23.Ialomița1076310,14
24.Iași42359100,15
25.Ilfov4505250,26
26.Maramureș2036020,1
27.Mehedinți832740,15
28.Mureș2392340,18
29.Neamț1892260,25
30.Olt1458720,14
31.Prahova35236130,33
32.Satu Mare1297320,08
33.Sălaj1092930,13
34.Sibiu2647420,31
35.Suceava2417840,09
36.Teleorman1367800,11
37.Timiș5427210,19
38.Tulcea842910,21
39.Vaslui1596450,11
40.Vâlcea1640560,2
41.Vrancea1067410,12
42.Mun. București183432280,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe  467*5 
 TOTAL1.078.742179 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 63 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD3
3ARGEŞ0
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV0
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ2
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA2
24IAŞI1
25ILFOV1
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI14
29MUREŞ1
30NEAMŢ3
31OLT0
32PRAHOVA6
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA1
 TOTAL63

Până astăzi, 30.725 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.06.2021 (10:00) – 05.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 113 decese (65 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bihor, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Iași, Ilfov și Municipiul București.

78 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna august 2020, 3 în octombrie 2020, 11 în noiembrie 2020, 6 în decembrie 2020, 3 în ianuarie 2021, 13 în februarie 2021, 20 în martie 2021, 21 aprilie 2021, în județele Arad, Gorj, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Sălaj, Suceava, Timiș, Ilfov.

Dintre cele 113 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 7 la categoria 40-49 de ani, 6 la categoria 50-59 de ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.691. Dintre acestea, 329 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.988.736 de   teste RT-PCR și 1.212.434 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.380 de teste RT-PCR (9.087 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.293 la cerere) și 10.804 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 4.084 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.140 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 24.714 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 61 de persoane.