Până astăzi, 26 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.533 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.035.902 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 379 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2114140,79
2.Arad2358080,31
3.Argeș27259130,52
4.Bacău2598920,18
5.Bihor29149160,55
6.Bistrița-Năsăud1184770,39
7.Botoșani1412270,29
8.Brașov43553250,50
9.Brăila13241190,34
10.Buzău1253240,33
11.Caraș-Severin11398150,69
12.Călărași1002060,27
13.Cluj57375190,75
14.Constanța42830110,39
15.Covasna851460,53
16.Dâmbovița2242710,30
17.Dolj2654690,27
18.Galați27520160,32
19.Giurgiu1098530,28
20.Gorj919810,13
21.Harghita823140,31
22.Hunedoara2282550,39
23.Ialomița1073630,24
24.Iași42281170,29
25.Ilfov4498260,55
26.Maramureș2033630,22
27.Mehedinți830720,40
28.Mureș23868110,41
29.Neamț18859170,46
30.Olt1454870,32
31.Prahova35072220,63
32.Satu Mare1295320,20
33.Sălaj1091050,38
34.Sibiu26402160,65
35.Suceava2413860,21
36.Teleorman1365660,35
37.Timiș54202100,46
38.Tulcea840850,48
39.Vaslui1592190,20
40.Vâlcea16363110,40
41.Vrancea1065770,30
42.Mun. București183130390,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe  522*-26 
 TOTAL1.076.533379 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 138 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI3
8BRĂILA1
9BRAŞOV5
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ6
14CONSTANŢA3
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ0
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA4
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA1
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI7
29MUREŞ2
30NEAMŢ8
31OLT0
32PRAHOVA9
33SĂLAJ1
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA5
37TELEORMAN9
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA2
 Total138

Până astăzi, 30.092 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.05.2021 (10:00) – 26.05.2021 (10:00) au fost raportate 52 de decese (24 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova,  Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.079. Dintre acestea, 493 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.816.956 de  teste RT-PCR și 1.124.375 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.586 de teste RT-PCR (13.690 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.896 la cerere) și 10.471 de teste rapide antigenice.