Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.154 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.035.115 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 381 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2113790,83
2.Arad2357240,31
3.Argeș27246110,54
4.Bacău2598780,19
5.Bihor29133170,57
6.Bistrița-Năsăud1184050,40
7.Botoșani1411520,29
8.Brașov43528160,51
9.Brăila1322250,36
10.Buzău1252830,35
11.Caraș-Severin1138330,72
12.Călărași1001400,28
13.Cluj57356200,76
14.Constanța42819140,41
15.Covasna850850,53
16.Dâmbovița2242650,31
17.Dolj2653780,28
18.Galați27504130,34
19.Giurgiu1098250,30
20.Gorj919730,14
21.Harghita822700,34
22.Hunedoara2282050,40
23.Ialomița1073330,25
24.Iași42264110,31
25.Ilfov44976200,58
26.Maramureș2033370,22
27.Mehedinți830510,44
28.Mureș2385750,43
29.Neamț18842170,48
30.Olt14541130,35
31.Prahova3505080,67
32.Satu Mare1295140,21
33.Sălaj1090530,40
34.Sibiu26386120,69
35.Suceava2413280,22
36.Teleorman1365030,35
37.Timiș54192100,50
38.Tulcea840320,48
39.Vaslui1591210,20
40.Vâlcea1635220,41
41.Vrancea1065070,32
42.Mun. București183091420,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe  548*41 
 TOTAL1.076.154381 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 175 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ9
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ4
30NEAMŢ14
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA3
 TOTAL175

Până astăzi, 30.040 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.05.2021 (10:00) – 25.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (36 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

61 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.332. Dintre acestea, 545 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.794.370 de  teste RT-PCR și 1.113.904 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.519 teste RT-PCR (10.778 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.741 la cerere) și 11.288 de teste rapide antigenice.