Până astăzi, 14 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.070.605 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.022.029 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 835 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20944271,37
2.Arad23494190,67
3.Argeș27036300,96
4.Bacău25905130,45
5.Bihor28895231,03
6.Bistrița-Năsăud11774130,71
7.Botoșani14038160,43
8.Brașov43330370,95
9.Brăila13152100,70
10.Buzău12430150,51
11.Caraș-Severin1125391,16
12.Călărași997080,51
13.Cluj56992361,35
14.Constanța42637220,71
15.Covasna8437290,88
16.Dâmbovița22342160,54
17.Dolj26421220,57
18.Galați2735490,73
19.Giurgiu1092970,56
20.Gorj916540,22
21.Harghita8181150,81
22.Hunedoara22732200,81
23.Ialomița1068630,45
24.Iași42072310,50
25.Ilfov44799401,21
26.Maramureș20256100,34
27.Mehedinți8246140,71
28.Mureș23718180,93
29.Neamț18671250,67
30.Olt1445090,52
31.Prahova34750571,14
32.Satu Mare1290770,36
33.Sălaj10861150,88
34.Sibiu26172241,09
35.Suceava24032140,29
36.Teleorman13586170,75
37.Timiș53984350,96
38.Tulcea830790,60
39.Vaslui1584870,68
40.Vâlcea16258160,35
41.Vrancea10582130,59
42.Mun. București1823031181,21
43.Cazuri noi nealocate pe județe  706*51 
 TOTAL1.070.605  

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 207 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD5
3ARGEŞ7
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI6
8BRĂILA0
9BRAŞOV9
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ8
14CONSTANŢA8
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ4
18GALAŢI4
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA8
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA2
24IAŞI4
25ILFOV4
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ7
30NEAMŢ10
31OLT5
32PRAHOVA8
33SĂLAJ2
34SATU MARE3
35SIBIU3
36SUCEAVA1
37TELEORMAN2
38TIMIŞ7
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL207

Până astăzi, 29.413 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.05.2021 (10:00) – 14.05.2021 (10:00) au fost raportate 105 de decese (62 bărbați și 43 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30-29 de ani, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.276. Dintre acestea, 809 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.610.689 de  teste RT-PCR și 1.016.076 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.705 teste RT-PCR ( 10.911 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.794 la cerere) și 11.911 de teste rapide antigenice.