Până astăzi, 9 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.013.666 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20816281,54
2.Arad2341281,01
3.Argeș26871571,06
4.Bacău25844360,62
5.Bihor28746311,22
6.Bistrița-Năsăud11702150,89
7.Botoșani1397950,54
8.Brașov43184491,12
9.Brăila13091100,87
10.Buzău12366120,63
11.Caraș-Severin11141151,38
12.Călărași992550,75
13.Cluj56752621,61
14.Constanța42474230,89
15.Covasna833541,09
16.Dâmbovița2225970,61
17.Dolj26313370,76
18.Galați27252550,87
19.Giurgiu1088670,66
20.Gorj914770,28
21.Harghita8113200,82
22.Hunedoara22635111,00
23.Ialomița1065880,70
24.Iași41949340,58
25.Ilfov44627511,58
26.Maramureș2020770,38
27.Mehedinți8187150,81
28.Mureș23593381,26
29.Neamț18549 330,76
30.Olt14367130,62
31.Prahova34507781,28
32.Satu Mare12866100,46
33.Sălaj1080650,97
34.Sibiu26027251,30
35.Suceava2395490,32
36.Teleorman1351391,06
37.Timiș53806371,19
38.Tulcea827160,77
39.Vaslui1580150,42
40.Vâlcea16171110,83
41.Vrancea10522101,73
42.Mun. București1816521031,65
43.Cazuri noi nealocate pe județe  835*-154 
 TOTAL1.066.111857 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 167 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD3
3ARGEŞ6
4BACĂU4
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ6
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ2
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA6
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA1
24IAŞI7
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ3
30NEAMŢ8
31OLT2
32PRAHOVA9
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU1
36SUCEAVA5
37TELEORMAN10
38TIMIŞ0
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI3
42VRANCEA1
 Total167

Până astăzi, 28.966 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.05.2021 (10:00) – 09.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (26 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.512.130 de  teste RT-PCR și 965.316 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.654 de teste RT-PCR (5.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.130 la cerere) și 5.809 teste rapide antigenice.