Până astăzi, 7 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.063.949 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.009.237 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20746481,57
2.Arad23379171,16
3.Argeș26778671,08
4.Bacău25796270,74
5.Bihor28667341,38
6.Bistrița-Năsăud11673120,94
7.Botoșani13950210,56
8.Brașov43104841,25
9.Brăila13068150,93
10.Buzău12325160,69
11.Caraș-Severin11102341,48
12.Călărași9913200,76
13.Cluj56596671,72
14.Constanța42414361,02
15.Covasna8318111,28
16.Dâmbovița22230130,71
17.Dolj26246370,83
18.Galați27163321,00
19.Giurgiu10871170,81
20.Gorj913520,31
21.Harghita8069230,92
22.Hunedoara22595261,13
23.Ialomița10635100,83
24.Iași41870470,66
25.Ilfov44522451,77
26.Maramureș20193170,39
27.Mehedinți8152170,89
28.Mureș23541461,34
29.Neamț18496380,79
30.Olt14332300,65
31.Prahova343591011,35
32.Satu Mare1285070,52
33.Sălaj1076781,07
34.Sibiu25960401,40
35.Suceava23930170,33
36.Teleorman13488191,14
37.Timiș53693521,41
38.Tulcea8259130,75
39.Vaslui15786110,48
40.Vâlcea16145240,97
41.Vrancea10504290,75
42.Mun. București1813712171,90
43.Cazuri noi nealocate pe județe  958*-25 
 TOTAL1.063.9491.422 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 293 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD12
3ARGEŞ11
4BACĂU4
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI9
8BRĂILA3
9BRAŞOV10
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA9
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI13
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA2
24IAŞI10
25ILFOV11
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI44
29MUREŞ13
30NEAMŢ11
31OLT3
32PRAHOVA16
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU4
36SUCEAVA3
37TELEORMAN3
38TIMIŞ15
39TULCEA1
40VÂLCEA2
41VASLUI4
42VRANCEA8
 Total293

Până astăzi, 28.799 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.05.2021 (10:00) – 07.05.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (41 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.472.840 de  teste RT-PCR și 946.686 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate  26.443 de teste RT-PCR (13.337 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.106 la cerere) și 12.046 de teste rapide antigenice.