Până astăzi, 30 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.055.265 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

989.393 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.636 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20501442,13
2.Arad23226442,06
3.Argeș26476441,46
4.Bacău25632331,14
5.Bihor28352512,14
6.Bistrița-Năsăud11571211,44
7.Botoșani13862160,89
8.Brașov42804681,90
9.Brăila12946341,48
10.Buzău12214161,08
11.Caraș-Severin10905241,97
12.Călărași9829151,07
13.Cluj56054802,66
14.Constanța42172631,71
15.Covasna8232192,10
16.Dâmbovița22098260,94
17.Dolj26048511,13
18.Galați26943321,56
19.Giurgiu1078791,21
20.Gorj909960,44
21.Harghita7927141,22
22.Hunedoara22408461,77
23.Ialomița1057041,24
24.Iași41664491,13
25.Ilfov44215242,67
26.Maramureș20096170,48
27.Mehedinți8053151,07
28.Mureș23246531,87
29.Neamț18314 451,22
30.Olt14246191,15
31.Prahova33890831,79
32.Satu Mare1278480,98
33.Sălaj10683281,52
34.Sibiu25694481,94
35.Suceava23804140,42
36.Teleorman13346261,55
37.Timiș53369772,01
38.Tulcea8185151,11
39.Vaslui15686110,66
40.Vâlcea16018351,41
41.Vrancea10368161,01
42.Mun. București1800243632,98
43.Cazuri noi nealocate pe județe  924*-70 
 TOTAL1.055.2651.636 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 358 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD9
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI6
8BRĂILA2
9BRAŞOV15
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ17
14CONSTANŢA5
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ2
18GALAŢI22
19GIURGIU8
20GORJ5
21HARGHITA5
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA1
24IAŞI14
25ILFOV13
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI56
29MUREŞ8
30NEAMŢ8
31OLT6
32PRAHOVA11
33SĂLAJ5
34SATU MARE2
35SIBIU3
36SUCEAVA10
37TELEORMAN13
38TIMIŞ13
39TULCEA4
40VÂLCEA3
41VASLUI15
42VRANCEA3
 Total358

Până astăzi, 28.109 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.04.2021 (10:00) – 30.04.2021 (10:00) au fost raportate 138 de decese (66 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.245. Dintre acestea, 1.284 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.365.132 de  teste RT-PCR și 892.355 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.385 de teste RT-PCR (10.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.374 la cerere) și 8.606  teste rapide antigenice.