Până astăzi, 16 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.023.565 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

930.942 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.264 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19761623,50
2.Arad223941023,34
3.Argeș25601872,44
4.Bacău24872821,88
5.Bihor27163943,22
6.Bistrița-Năsăud11153502,51
7.Botoșani13529401,61
8.Brașov417051273,90
9.Brăila12512452,48
10.Buzău11766341,78
11.Caraș-Severin10334482,28
12.Călărași9532371,84
13.Cluj542442415,54
14.Constanța410611503,28
15.Covasna7810592,92
16.Dâmbovița21658431,92
17.Dolj25296662,22
18.Galați260351072,90
19.Giurgiu10491282,62
20.Gorj8962100,96
21.Harghita7547241,40
22.Hunedoara21687883,86
23.Ialomița10272312,43
24.Iași407481282,02
25.Ilfov429911126,33
26.Maramureș19857131,00
27.Mehedinți7764181,82
28.Mureș22252982,72
29.Neamț17700881,81
30.Olt13788501,66
31.Prahova32532802,58
32.Satu Mare12490431,59
33.Sălaj10316352,35
34.Sibiu24866873,13
35.Suceava23517360,84
36.Teleorman12825402,86
37.Timiș519911083,76
38.Tulcea7947302,19
39.Vaslui15398371,29
40.Vâlcea15506222,75
41.Vrancea10013281,55
42.Mun. București1739665715,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1713*-15 
 TOTAL1.023.5653.264 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 619 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD16
3ARGEŞ16
4BACĂU7
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI10
8BRĂILA2
9BRAŞOV14
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ23
14CONSTANŢA81
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ27
18GALAŢI23
19GIURGIU6
20GORJ6
21HARGHITA4
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA6
24IAŞI30
25ILFOV24
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI97
29MUREŞ18
30NEAMŢ10
31OLT10
32PRAHOVA10
33SĂLAJ5
34SATU MARE12
35SIBIU10
36SUCEAVA12
37TELEORMAN14
38TIMIŞ22
39TULCEA6
40VÂLCEA3
41VASLUI12
42VRANCEA7
 Total619

Până astăzi, 25.937 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.04.2021 (10:00) – 16.04.2021 (10:00) au fost raportate 137 de decese (71 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 41 decese la categoria de peste 80 de ani.

123 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.887. Dintre acestea, 1.493 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.086.549 de teste RT-PCR și 760.991 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.630 teste RT-PCR (13.564 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.066 la cerere) și 11.838 de teste rapide antigenice.