Până astăzi, 10 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.002.865 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

902.239 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.310 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba193721123,76
2.Arad218031293,75
3.Argeș250721162,68
4.Bacău24388842,19
5.Bihor264721353,39
6.Bistrița-Năsăud10844442,45
7.Botoșani13290591,94
8.Brașov408861234,62
9.Brăila12209842,69
10.Buzău11490731,89
11.Caraș-Severin10027542,17
12.Călărași931972,22
13.Cluj524943616,40
14.Constanța401861484,03
15.Covasna7424162,52
16.Dâmbovița21396662,40
17.Dolj248461012,70
18.Galați254151013,30
19.Giurgiu10268472,92
20.Gorj8862121,31
21.Harghita7375421,39
22.Hunedoara211741384,22
23.Ialomița10045392,81
24.Iași400591212,38
25.Ilfov42027918,12
26.Maramureș19703341,25
27.Mehedinți7630412,16
28.Mureș21612582,68
29.Neamț17317852,06
30.Olt13534422,11
31.Prahova317961212,67
32.Satu Mare12258251,79
33.Sălaj10140432,61
34.Sibiu243451383,31
35.Suceava23323460,92
36.Teleorman12484533,03
37.Timiș511311674,53
38.Tulcea7780492,47
39.Vaslui15155311,50
40.Vâlcea151541073,06
41.Vrancea9808361,55
42.Mun. București1698288296,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe  3124*102 
 TOTAL1.002.8654.310 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 625 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD8
3ARGEŞ26
4BACĂU7
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI13
8BRĂILA4
9BRAŞOV17
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ23
14CONSTANŢA88
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ9
18GALAŢI20
19GIURGIU10
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA5
24IAŞI22
25ILFOV24
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI92
29MUREŞ15
30NEAMŢ22
31OLT4
32PRAHOVA32
33SĂLAJ4
34SATU MARE10
35SIBIU8
36SUCEAVA6
37TELEORMAN6
38TIMIŞ18
39TULCEA1
40VÂLCEA9
41VASLUI8
42VRANCEA17
 Total625

Până astăzi, 25.006 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.04.2021 (10:00) – 10.04.2021 (10:00) au fost raportate 139 de decese (64 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara,   Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

128 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacient decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.337. Dintre acestea, 1.492 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.962.658 de teste RT-PCR și 703.882 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.044 de teste RT-PCR (13.546 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.498 la cerere) și 9.621 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.736 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.274 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.063 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 107 persoane.