Până astăzi, 5 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 977.986 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

875.487 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18810533,80
2.Arad21190783,65
3.Argeș244851062,60
4.Bacău23915982,18
5.Bihor25700983,12
6.Bistrița-Năsăud10533232,42
7.Botoșani13031442,07
8.Brașov399781794,98
9.Brăila11828232,82
10.Buzău11155471,73
11.Caraș-Severin9732172,10
12.Călărași9128282,44
13.Cluj505872186,37
14.Constanța392501844,27
15.Covasna718422,78
16.Dâmbovița21004482,68
17.Dolj24204712,77
18.Galați247121543,31
19.Giurgiu10011433,23
20.Gorj8739141,57
21.Harghita7177181,34
22.Hunedoara204761084,57
23.Ialomița9825692,67
24.Iași39331902,53
25.Ilfov409311958,97
26.Maramureș19516151,41
27.Mehedinți7432292,18
28.Mureș209971072,58
29.Neamț16870562,08
30.Olt13238361,91
31.Prahova310461212,44
32.Satu Mare12023132,09
33.Sălaj9886202,84
34.Sibiu23757773,45
35.Suceava23037240,95
36.Teleorman12072432,88
37.Timiș500771275,14
38.Tulcea7567282,47
39.Vaslui14909361,55
40.Vâlcea14721693,11
41.Vrancea9562271,41
42.Mun. București16424710636,83
43.Cazuri noi nealocate pe județe4113*-288 
 TOTAL977.9863.611 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 690 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD21
3ARGEŞ19
4BACĂU11
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI18
8BRĂILA2
9BRAŞOV10
10BUZĂU18
11CĂLĂRAŞI14
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ5
14CONSTANŢA83
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ5
18GALAŢI20
19GIURGIU18
20GORJ3
21HARGHITA8
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA45
24IAŞI25
25ILFOV34
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI121
29MUREŞ41
30NEAMŢ3
31OLT6
32PRAHOVA17
33SĂLAJ 
34SATU MARE2
35SIBIU17
36SUCEAVA17
37TELEORMAN6
38TIMIŞ23
39TULCEA6
40VÂLCEA9
41VASLUI4
42VRANCEA2
 TOTAL690

Până astăzi, 24.190 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.04.2021 (10:00) – 05.04.2021 (10:00) au fost raportate 120 de decese (64 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș,  Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.165. Dintre acestea, 1.478 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.825.004 teste RT-PCR și 648.373 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.452 de teste RT-PCR (6.013 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.439 la cerere) și 5.851 de teste rapide antigenice.