Până astăzi, 28 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 936.618 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

837.060 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.439 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18030663,62
2.Arad201831303,38
3.Argeș23468872,22
4.Bacău229741222,01
5.Bihor245201232,76
6.Bistrița-Năsăud10061482,28
7.Botoșani12516461,92
8.Brașov381911065,25
9.Brăila113641462,66
10.Buzău10661451,40
11.Caraș-Severin9366351,77
12.Călărași8752312,34
13.Cluj476062705,79
14.Constanța374181894,14
15.Covasna6876542,30
16.Dâmbovița203351052,68
17.Dolj232341992,83
18.Galați23422492,89
19.Giurgiu9532933,45
20.Gorj8506442,28
21.Harghita6937181,18
22.Hunedoara194091134,71
23.Ialomița9304572,20
24.Iași380041892,42
25.Ilfov383693838,49
26.Maramureș19135471,89
27.Mehedinți7106482,09
28.Mureș20135712,16
29.Neamț16255782,08
30.Olt12767791,67
31.Prahova298201271,93
32.Satu Mare11635442,37
33.Sălaj9567533,24
34.Sibiu22881843,40
35.Suceava22666531,05
36.Teleorman11466462,39
37.Timiș482272556,02
38.Tulcea7245532,10
39.Vaslui14472491,45
40.Vâlcea14048682,92
41.Vrancea9228241,30
42.Mun. București1559106097,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe5017*-97 
 TOTAL936.6184.439 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 697 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD36
3ARGEŞ9
4BACĂU17
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI4
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ14
14CONSTANŢA52
15COVASNA16
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ7
18GALAŢI10
19GIURGIU18
20GORJ9
21HARGHITA1
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA10
24IAŞI33
25ILFOV18
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI90
29MUREŞ32
30NEAMŢ22
31OLT7
32PRAHOVA16
33SĂLAJ6
34SATU MARE12
35SIBIU18
36SUCEAVA24
37TELEORMAN10
38TIMIŞ24
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI6
42VRANCEA9
 Total697

Până astăzi, 23.114 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.03.2021 (10:00) – 28.03.2021 (10:00) au fost raportate 117 de decese (60 bărbați și 57 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de peste 80 de ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.744. Dintre acestea, 1.386 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.650.078 de teste RT-PCR și 571.994 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.385 de teste RT-PCR (8.880 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.505 la cerere) și 6.092 de teste rapide antigenice.