Până astăzi, 21 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 897.115 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

806.200 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.267 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17316603,40
2.Arad19322862,95
3.Argeș22709711,73
4.Bacău221741171,67
5.Bihor23597982,56
6.Bistrița-Năsăud9678521,89
7.Botoșani12014471,62
8.Brașov364811414,49
9.Brăila10861562,32
10.Buzău10290391,13
11.Caraș-Severin9044331,53
12.Călărași8378731,81
13.Cluj452862624,22
14.Constanța358432143,49
15.Covasna6506591,66
16.Dâmbovița19607842,52
17.Dolj222221602,45
18.Galați22459922,17
19.Giurgiu9020882,87
20.Gorj8169382,30
21.Harghita6732201,06
22.Hunedoara183811394,25
23.Ialomița8968301,90
24.Iași367031772,16
25.Ilfov361132946,66
26.Maramureș18778422,17
27.Mehedinți6782361,90
28.Mureș19401801,78
29.Neamț15628591,93
30.Olt12357291,45
31.Prahova289661111,53
32.Satu Mare11204312,30
33.Sălaj9199673,23
34.Sibiu220521312,83
35.Suceava22287341,04
36.Teleorman10958461,98
37.Timiș461193176,01
38.Tulcea6950371,50
39.Vaslui14071491,39
40.Vâlcea13454442,54
41.Vrancea8968251,22
42.Mun. București14774717555,33
43.Cazuri noi nealocate pe județe4321*-1156 
 TOTAL897.1154.267 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 768 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD25
3ARGEŞ12
4BACĂU12
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA2
9BRAŞOV16
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ14
14CONSTANŢA158
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA25
17DOLJ12
18GALAŢI11
19GIURGIU6
20GORJ20
21HARGHITA3
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA3
24IAŞI35
25ILFOV20
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI110
29MUREŞ34
30NEAMŢ23
31OLT10
32PRAHOVA16
33SĂLAJ10
34SATU MARE8
35SIBIU13
36SUCEAVA12
37TELEORMAN19
38TIMIŞ28
39TULCEA6
40VÂLCEA13
41VASLUI13
42VRANCEA2
 TOTAL768

Până astăzi, 22.208 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.03.2021 (10:00) – 21.03.2021 (10:00) au fost raportate 76 de decese (42 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.897. Dintre acestea, 1.334 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.486.880 de teste RT-PCR și 501.385 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.073 de teste RT-PCR (8.736 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.337 la cerere) și 5.319 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.484 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.467 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 116 persoane.