Până astăzi, 15 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 862.681 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

787.392 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.972 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16684362,69
2.Arad18618892,29
3.Argeș22114771,30
4.Bacău21518931,30
5.Bihor22744631,93
6.Bistrița-Năsăud9303111,22
7.Botoșani11656321,32
8.Brașov350311463,69
9.Brăila10433421,58
10.Buzău10021360,84
11.Caraș-Severin8792241,19
12.Călărași8042201,16
13.Cluj435031473,36
14.Constanța345331642,74
15.Covasna625501,07
16.Dâmbovița18979721,92
17.Dolj213261321,97
18.Galați21648791,57
19.Giurgiu8599652,40
20.Gorj7773452,05
21.Harghita6542110,80
22.Hunedoara17298662,94
23.Ialomița8676421,30
24.Iași35560531,67
25.Ilfov341892544,53
26.Maramureș18280622,14
27.Mehedinți6501411,41
28.Mureș18801461,26
29.Neamț15070321,58
30.Olt12030431,20
31.Prahova28311771,08
32.Satu Mare10765242,02
33.Sălaj8818122,72
34.Sibiu213441062,24
35.Suceava21879300,91
36.Teleorman10584341,56
37.Timiș438672025,33
38.Tulcea6742211,10
39.Vaslui13699301,15
40.Vâlcea12940472,17
41.Vrancea8757211,07
42.Mun. București1404955313,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe3961*-186 
 TOTAL862.6812.972 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 438 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD18
3ARGEŞ11
4BACĂU8
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI17
8BRĂILA1
9BRAŞOV8
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ21
14CONSTANŢA63
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ 
18GALAŢI6
19GIURGIU7
20GORJ10
21HARGHITA2
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA8
24IAŞI10
25ILFOV16
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI49
29MUREŞ25
30NEAMŢ1
31OLT1
32PRAHOVA6
33SĂLAJ1
34SATU MARE 
35SIBIU14
36SUCEAVA15
37TELEORMAN3
38TIMIŞ23
39TULCEA2
40VÂLCEA10
41VASLUI1
42VRANCEA5
 Total438

Până astăzi, 21.565 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.03.2021 (10:00) – 15.03.2021 (10:00) au fost raportate 82 de decese (43 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.238. Dintre acestea, 1.225 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.335.187 de teste RT-PCR și 439.375 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.089 de teste RT-PCR (5.474 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.615 la cerere) și 5.128 de teste rapide antigenice.