Până astăzi, 9 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 835.552 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

767.219 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.989 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba161721042,23
2.Arad17990741,93
3.Argeș21637511
4.Bacău20963431,12
5.Bihor221241041,64
6.Bistrița-Năsăud9077301,13
7.Botoșani11350831,21
8.Brașov336641963,13
9.Brăila10075270,96
10.Buzău9795300,67
11.Caraș-Severin8582360,99
12.Călărași7844340,91
13.Cluj421172763,29
14.Constanța331872121,93
15.Covasna6121410,90
16.Dâmbovița184531581,63
17.Dolj204901211,64
18.Galați211291931,43
19.Giurgiu8278391,96
20.Gorj7424852,06
21.Harghita6407230,69
22.Hunedoara166121822,69
23.Ialomița8468471,10
24.Iași346811431,39
25.Ilfov327982133,61
26.Maramureș177751312,38
27.Mehedinți6298411,15
28.Mureș18413710,98
29.Neamț14582531,32
30.Olt11725170,99
31.Prahova27779350,79
32.Satu Mare104131221,99
33.Sălaj8451592,29
34.Sibiu207571491,88
35.Suceava215681191,01
36.Teleorman10263561,40
37.Timiș418983075,19
38.Tulcea6607280,99
39.Vaslui13424901,07
40.Vâlcea12497791,81
41.Vrancea8525370,90
42.Mun. București1354087433,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe3731*307 
 TOTAL835.5524.989 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.003 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD20
3ARGEŞ19
4BACĂU21
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI8
8BRĂILA1
9BRAŞOV34
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN29
13CLUJ34
14CONSTANŢA46
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ46
18GALAŢI49
19GIURGIU7
20GORJ44
21HARGHITA2
22HUNEDOARA54
23IALOMIŢA9
24IAŞI44
25ILFOV28
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI105
29MUREŞ13
30NEAMŢ22
31OLT27
32PRAHOVA7
33SĂLAJ19
34SATU MARE26
35SIBIU17
36SUCEAVA43
37TELEORMAN15
38TIMIŞ62
39TULCEA1
40VÂLCEA16
41VASLUI17
42VRANCEA5
 TOTAL1003

Până astăzi, 21.056 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.03.2021 (10:00) – 09.03.2021 (10:00) au fost raportate 93 de decese (56 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

91 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.157. Dintre acestea, 1.126 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.203.750 de teste RT-PCR și 370.579 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.469 teste RT-PCR (15.338 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.131 la cerere) și 11.150 de teste rapide antigenice.