Până astăzi, 19 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 774.555 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

719.693 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.712 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14970532,08
2.Arad16673781,21
3.Argeș20790310,52
4.Bacău19732911,05
5.Bihor20827480,76
6.Bistrița-Năsăud8579210,69
7.Botoșani10610481,13
8.Brașov308921302,34
9.Brăila9624200,62
10.Buzău9348280,58
11.Caraș-Severin8115240,85
12.Călărași7477220,68
13.Cluj384471822,51
14.Constanța31304691,29
15.Covasna5812170,66
16.Dâmbovița17296460,9
17.Dolj187541321,25
18.Galați19831640,91
19.Giurgiu7574120,7
20.Gorj6438431,32
21.Harghita6077250,53
22.Hunedoara14956901,73
23.Ialomița8044210,89
24.Iași32819750,73
25.Ilfov303101392,22
26.Maramureș158731402,99
27.Mehedinți5859140,66
28.Mureș17611780,98
29.Neamț13572401,00
30.Olt11082170,76
31.Prahova26914440,7
32.Satu Mare9353481,73
33.Sălaj7693241,47
34.Sibiu19467461,49
35.Suceava20412791,29
36.Teleorman9613471,27
37.Timiș364642413,89
38.Tulcea6289100,6
39.Vaslui12663290,89
40.Vâlcea11527340,85
41.Vrancea8047290,44
42.Mun. București1253284022,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe1489*-119 
 TOTAL774.5552.712 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 683 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD23
3ARGEŞ12
4BACĂU13
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI31
8BRĂILA 
9BRAŞOV23
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ24
14CONSTANŢA47
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ13
18GALAŢI14
19GIURGIU2
20GORJ19
21HARGHITA2
22HUNEDOARA22
23IALOMIŢA11
24IAŞI20
25ILFOV12
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI70
29MUREŞ25
30NEAMŢ9
31OLT13
32PRAHOVA23
33SĂLAJ13
34SATU MARE24
35SIBIU9
36SUCEAVA38
37TELEORMAN22
38TIMIŞ38
39TULCEA5
40VÂLCEA15
41VASLUI7
42VRANCEA6
 Total683

Până astăzi, 19.738 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.02.2021 (10:00) – 19.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (45 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate până în prezent comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.982. Dintre acestea, 949 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.831.513 de teste RT-PCR și 238.321 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.447 de teste RT-PCR (15.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.198 la cerere) și 7.669 teste rapide antigenice.