Până astăzi, 16 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 765.970 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

711.977 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14755622,06
2.Arad16458361,2
3.Argeș20702150,54
4.Bacău19494440,96
5.Bihor20677330,75
6.Bistrița-Năsăud8527270,74
7.Botoșani10457501,12
8.Brașov304931112,22
9.Brăila9563160,58
10.Buzău9279180,55
11.Caraș-Severin8038110,91
12.Călărași7426190,71
13.Cluj379641752,47
14.Constanța31067801,28
15.Covasna5762160,6
16.Dâmbovița17157500,84
17.Dolj18454231,29
18.Galați19644390,87
19.Giurgiu7531110,73
20.Gorj6325331,33
21.Harghita6027110,58
22.Hunedoara14680681,7
23.Ialomița7978330,87
24.Iași32516650,79
25.Ilfov299451132,08
26.Maramureș154791523,01
27.Mehedinți5809230,75
28.Mureș17433331,03
29.Neamț13428351,04
30.Olt11018500,73
31.Prahova26762320,72
32.Satu Mare9179811,63
33.Sălaj7597171,5
34.Sibiu19238651,26
35.Suceava20143671,32
36.Teleorman9495391,2
37.Timiș356922493,76
38.Tulcea624280,52
39.Vaslui12554400,9
40.Vâlcea11414210,78
41.Vrancea7980170,39
42.Mun. București1240293762,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1559*212 
 TOTAL765.9702.676 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 787 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD20
3ARGEŞ9
4BACĂU15
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI20
8BRĂILA1
9BRAŞOV26
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ26
14CONSTANŢA68
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ11
18GALAŢI23
19GIURGIU10
20GORJ31
21HARGHITA3
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA10
24IAŞI30
25ILFOV27
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI86
29MUREŞ16
30NEAMŢ19
31OLT12
32PRAHOVA12
33SĂLAJ10
34SATU MARE26
35SIBIU19
36SUCEAVA41
37TELEORMAN35
38TIMIŞ51
39TULCEA4
40VÂLCEA8
41VASLUI3
42VRANCEA8
 Total787

Până astăzi, 19.526 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.02.2021 (10:00) – 16.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (42 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și  București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.045. Dintre acestea, 943 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.749.521 de teste RT-PCR și 215.088 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.951 de teste RT-PCR (14.874 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.077 la cerere) și 8.811 teste rapide antigenice.