Până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 746.637 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

692.681 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.319 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14288371,85
2.Arad16034121,11
3.Argeș20495260,65
4.Bacău19052740,91
5.Bihor20391151,12
6.Bistrița-Năsăud838260,87
7.Botoșani10164231,37
8.Brașov29542712,13
9.Brăila944270,66
10.Buzău9130140,52
11.Caraș-Severin786941,11
12.Călărași7291110,87
13.Cluj36490582,16
14.Constanța30478341,35
15.Covasna56570,69
16.Dâmbovița16858200,96
17.Dolj17936541,19
18.Galați19260531,14
19.Giurgiu7416120,72
20.Gorj6022211,15
21.Harghita591840,59
22.Hunedoara14112371,72
23.Ialomița7819100,95
24.Iași31943280,99
25.Ilfov29249722,31
26.Maramureș145881213,03
27.Mehedinți570190,78
28.Mureș1711271,12
29.Neamț13093271,22
30.Olt10780300,65
31.Prahova26415250,86
32.Satu Mare8783141,69
33.Sălaj738921,62
34.Sibiu18844421,06
35.Suceava19557411,59
36.Teleorman9224501,21
37.Timiș339311393,44
38.Tulcea615780,57
39.Vaslui12270150,9
40.Vâlcea11225160,89
41.Vrancea784740,31
42.Mun. București1209742591,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe1509*-193 
 TOTAL746.6371.319 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 317 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD11
3ARGEŞ15
4BACĂU6
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI21
8BRĂILA2
9BRAŞOV6
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ14
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI9
19GIURGIU2
20GORJ17
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI47
29MUREŞ8
30NEAMŢ2
31OLT4
32PRAHOVA8
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU4
36SUCEAVA15
37TELEORMAN3
38TIMIŞ25
39TULCEA 
40VÂLCEA10
41VASLUI 
42VRANCEA3
 TOTAL317

Până astăzi, 18.961 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.02.2021 (10:00) – 08.02.2021 (10:00) au fost raportate 80 de decese (44 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.563. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.587.941 de teste RT-PCR și 163.997 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.210 teste RT-PCR (4.089 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.121 la cerere) și 3.310 teste rapide antigenice.