Până astăzi, 6 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 743.343 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

689.474 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14215751,83
2.Arad15981411,05
3.Argeș20447420,64
4.Bacău18955510,91
5.Bihor20349511,21
6.Bistrița-Năsăud8363170,89
7.Botoșani10104411,39
8.Brașov29378962,11
9.Brăila9430180,67
10.Buzău9089170,51
11.Caraș-Severin7845211,14
12.Călărași7268210,91
13.Cluj363751142,34
14.Constanța30368801,38
15.Covasna5647220,73
16.Dâmbovița16797371,04
17.Dolj17841881,14
18.Galați19193301,24
19.Giurgiu7397170,78
20.Gorj5970361,07
21.Harghita5905170,62
22.Hunedoara14051671,55
23.Ialomița7790250,97
24.Iași31842791,03
25.Ilfov29066542,28
26.Maramureș14339812,88
27.Mehedinți5679120,81
28.Mureș17049471,1
29.Neamț13020711,22
30.Olt10718160,59
31.Prahova26352440,87
32.Satu Mare8689241,71
33.Sălaj7353261,67
34.Sibiu18769701,06
35.Suceava194521051,58
36.Teleorman914991,1
37.Timiș336222393,38
38.Tulcea6144130,6
39.Vaslui12221350,91
40.Vâlcea11191170,95
41.Vrancea7835170,36
42.Mun. București1203173041,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe1778*324 
 TOTAL743.3432.611 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 663 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD2
3ARGEŞ16
4BACĂU5
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI45
8BRĂILA2
9BRAŞOV9
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ36
14CONSTANŢA42
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ6
18GALAŢI19
19GIURGIU6
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA14
24IAŞI31
25ILFOV14
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
29MUREŞ14
30NEAMŢ32
31OLT5
32PRAHOVA14
33SĂLAJ4
34SATU MARE19
35SIBIU4
36SUCEAVA26
37TELEORMAN1
38TIMIŞ34
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL663

Până astăzi, 18.809 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.02.2021 (10:00) – 06.02.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (33 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu,  Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.347. Dintre acestea, 963 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.569.782 de teste RT-PCR și 157.093 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.646 de teste RT-PCR (12.037 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.609 la cerere) și 5.527 de teste rapide antigenice.