Până astăzi, 2 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 732.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

678.473 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13929791,6
2.Arad15777261,1
3.Argeș20303320,69
4.Bacău18751281,00
5.Bihor20152531,35
6.Bistrița-Năsăud8278280,99
7.Botoșani9920481,48
8.Brașov289541032,12
9.Brăila9348150,76
10.Buzău901670,48
11.Caraș-Severin7714171,25
12.Călărași719090,79
13.Cluj357561692,36
14.Constanța30060971,46
15.Covasna5582240,66
16.Dâmbovița16659581,13
17.Dolj17531371,11
18.Galați18972811,35
19.Giurgiu7335190,9
20.Gorj5822380,91
21.Harghita5826130,56
22.Hunedoara13713781,47
23.Ialomița7695210,89
24.Iași31417850,87
25.Ilfov28712892,43
26.Maramureș138781272,77
27.Mehedinți5591120,71
28.Mureș16784681,02
29.Neamț12804431,31
30.Olt1059390,45
31.Prahova26138350,91
32.Satu Mare8493741,68
33.Sălaj7224281,91
34.Sibiu18549531,03
35.Suceava190461201,63
36.Teleorman9037601,03
37.Timiș327201903,17
38.Tulcea609780,74
39.Vaslui12072450,96
40.Vâlcea11111301,07
41.Vrancea7780160,41
42.Mun. București1190112521,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1392*252 
 TOTAL732.7322.676 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 905 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA32
2ARAD13
3ARGEŞ13
4BACĂU11
5BIHOR20
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI19
8BRĂILA2
9BRAŞOV18
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ44
14CONSTANŢA67
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ16
18GALAŢI30
19GIURGIU2
20GORJ18
21HARGHITA4
22HUNEDOARA35
23IALOMIŢA16
24IAŞI25
25ILFOV17
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ13
30NEAMŢ19
31OLT8
32PRAHOVA24
33SĂLAJ18
34SATU MARE33
35SIBIU16
36SUCEAVA71
37TELEORMAN30
38TIMIŞ74
39TULCEA 
40VÂLCEA10
41VASLUI4
42VRANCEA8
 TOTAL905

Până astăzi, 18.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.02.2021 (10:00) – 02.02.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (67 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.855. Dintre acestea, 967 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.472.825 de  teste RT-PCR și 128.485 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.287 de teste RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.