Până astăzi, 30 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 726.918  cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

672.532 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13787571,51
2.Arad15702641,16
3.Argeș20210300,71
4.Bacău18651801,1
5.Bihor20051921,46
6.Bistrița-Năsăud8226341,01
7.Botoșani9805491,5
8.Brașov287291252,13
9.Brăila9318340,82
10.Buzău8983320,49
11.Caraș-Severin7649231,27
12.Călărași7135100,75
13.Cluj354141032,43
14.Constanța29860571,56
15.Covasna5549170,74
16.Dâmbovița16536481,15
17.Dolj17387351,13
18.Galați18797641,45
19.Giurgiu7291341,04
20.Gorj5741240,8
21.Harghita5800150,59
22.Hunedoara13589681,35
23.Ialomița7642200,89
24.Iași31214930,52
25.Ilfov28442832,44
26.Maramureș13571922,62
27.Mehedinți5554170,73
28.Mureș16654591,02
29.Neamț12703701,3
30.Olt10550380,52
31.Prahova26023750,94
32.Satu Mare8393701,68
33.Sălaj7150201,86
34.Sibiu18435221,06
35.Suceava18804721,71
36.Teleorman8959261,07
37.Timiș322932243,24
38.Tulcea6064130,81
39.Vaslui11971250,97
40.Vâlcea11037511,16
41.Vrancea7753240,49
42.Mun. București1181974492,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe1299*30 
 TOTAL726.9182.668 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 808 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA33
2ARAD11
3ARGEŞ23
4BACĂU15
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI21
8BRĂILA4
9BRAŞOV18
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ19
14CONSTANŢA50
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ24
18GALAŢI41
19GIURGIU5
20GORJ11
21HARGHITA4
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA6
24IAŞI15
25ILFOV18
26MARAMUREŞ23
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI164
29MUREŞ28
30NEAMŢ19
31OLT15
32PRAHOVA20
33SĂLAJ12
34SATU MARE11
35SIBIU20
36SUCEAVA37
37TELEORMAN9
38TIMIŞ32
39TULCEA5
40VÂLCEA10
41VASLUI10
42VRANCEA2
 TOTAL808

Până astăzi, 18.264 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.01.2021 (10:00) – 30.01.2021 (10:00) au fost raportate 68 de decese (40 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Prahova, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani și 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.702. Dintre acestea, 1.018 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.432.062 de  teste RT-PCR și 115.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.456 de teste RT-PCR (12.273 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.183 la cerere) și 6.928 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2.213 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 ianuarie a.c.