Până astăzi, 26 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 715.438 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

658.595 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.877 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13567351,53
2.Arad15478471,25
3.Argeș20049330,78
4.Bacău18399671,32
5.Bihor19760651,55
6.Bistrița-Năsăud8109201,06
7.Botoșani9583711,54
8.Brașov281961322,11
9.Brăila9213161,06
10.Buzău8888140,53
11.Caraș-Severin751491,58
12.Călărași7017150,86
13.Cluj34786762,79
14.Constanța29485761,77
15.Covasna5475110,72
16.Dâmbovița16315591,13
17.Dolj17117631,25
18.Galați18502921,56
19.Giurgiu7201251,13
20.Gorj5614310,75
21.Harghita5729170,62
22.Hunedoara13249761,34
23.Ialomița7517200,91
24.Iași307511090,71
25.Ilfov28016782,83
26.Maramureș130491332,55
27.Mehedinți5494190,81
28.Mureș16420430,98
29.Neamț12435 551,24
30.Olt10421300,53
31.Prahova25722710,9
32.Satu Mare8157591,73
33.Sălaj7011291,87
34.Sibiu18294281,2
35.Suceava183151121,82
36.Teleorman8797661,19
37.Timiș313861743,42
38.Tulcea6003120,93
39.Vaslui11791321,11
40.Vâlcea10899491,16
41.Vrancea7661210,6
42.Mun. București116242 3102,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe1811*377 
 TOTAL715.4382.877 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.001 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD16
3ARGEŞ15
4BACĂU10
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI20
8BRĂILA4
9BRAŞOV21
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ53
14CONSTANŢA59
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ13
18GALAŢI66
19GIURGIU13
20GORJ21
21HARGHITA3
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA11
24IAŞI37
25ILFOV18
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI147
29MUREŞ13
30NEAMŢ16
31OLT13
32PRAHOVA17
33SĂLAJ14
34SATU MARE43
35SIBIU17
36SUCEAVA63
37TELEORMAN34
38TIMIŞ74
39TULCEA2
40VÂLCEA6
41VASLUI24
42VRANCEA4
 Total1001

Până astăzi, 17.938 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.01.2021 (10:00) – 26.01.2021 (10:00) au fost raportate 97 de decese (60 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

96 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.922. Dintre acestea, 1.002 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.328.908  teste RT-PCR și 88.010  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.197 de teste RT-PCR (14.079 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.118 la cerere) și 6.885 de teste rapide antigenice.