În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.082 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12811692,02
2.Arad14631611,56
3.Argeș193511031,8
4.Bacău17175901,54
5.Bihor18650852,09
6.Bistrița-Năsăud7720281,63
7.Botoșani8760401,6
8.Brașov264551222,73
9.Brăila8673241,9
10.Buzău8586500,98
11.Caraș-Severin6858192,18
12.Călărași6658471,56
13.Cluj318211113,6
14.Constanța277701203,06
15.Covasna5235201,18
16.Dâmbovița15482441,84
17.Dolj160791091,59
18.Galați171561082,38
19.Giurgiu6768461,86
20.Gorj5255300,73
21.Harghita5469190,61
22.Hunedoara12257491,65
23.Ialomița7155291,8
24.Iași289221791,42
25.Ilfov259971674,69
26.Maramureș11460552,16
27.Mehedinți5224171,19
28.Mureș15649451,42
29.Neamț11617 1011,4
30.Olt9909630,83
31.Prahova24704391,31
32.Satu Mare7376291,43
33.Sălaj6505461,63
34.Sibiu17520501,56
35.Suceava16634771,56
36.Teleorman8185201,75
37.Timiș282382124,05
38.Tulcea5678351,63
39.Vaslui11026761,82
40.Vâlcea10327381,68
41.Vrancea7319130,64
42.Mun. București108058 8253,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe4161*-428 
 TOTAL671.2843.082 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,  530 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD9
3ARGEŞ10
4BACĂU7
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA16
9BRAŞOV6
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI42
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ10
14CONSTANŢA9
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ7
18GALAŢI5
19GIURGIU7
20GORJ8
21HARGHITA4
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA2
24IAŞI44
25ILFOV21
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI117
29MUREŞ13
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA5
33SĂLAJ7
34SATU MARE4
35SIBIU2
36SUCEAVA24
37TELEORMAN12
38TIMIŞ19
39TULCEA9
40VÂLCEA5
41VASLUI11
42VRANCEA1
 TOTAL530