În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.403 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12742481,88
2.Arad14570601,51
3.Argeș19248791,66
4.Bacău17085871,46
5.Bihor185651192,04
6.Bistrița-Năsăud7692411,64
7.Botoșani8720641,6
8.Brașov26333942,61
9.Brăila8649591,93
10.Buzău8536310,95
11.Caraș-Severin6839722,12
12.Călărași6611371,3
13.Cluj317101903,61
14.Constanța276502173,08
15.Covasna5215171,11
16.Dâmbovița15438711,87
17.Dolj159701051,52
18.Galați170481552,32
19.Giurgiu6722141,78
20.Gorj5225320,66
21.Harghita5450160,57
22.Hunedoara12208441,55
23.Ialomița7126281,86
24.Iași287431331,35
25.Ilfov258302254,44
26.Maramureș114051271,81
27.Mehedinți5207321,17
28.Mureș15604781,41
29.Neamț11516691,29
30.Olt9846580,84
31.Prahova24665751,35
32.Satu Mare7347471,3
33.Sălaj6459381,48
34.Sibiu17470741,5
35.Suceava165571321,57
36.Teleorman8165731,81
37.Timiș280262733,92
38.Tulcea5643261,54
39.Vaslui10950921,79
40.Vâlcea10289751,49
41.Vrancea7306370,66
42.Mun. București1072336663,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe4589*393 
 TOTAL668.2024.403 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 798 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD20
3ARGEŞ20
4BACĂU16
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI7
8BRĂILA5
9BRAŞOV21
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ40
14CONSTANŢA94
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ11
18GALAŢI12
19GIURGIU5
20GORJ7
21HARGHITA6
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA6
24IAŞI39
25ILFOV21
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI104
29MUREŞ11
30NEAMŢ4
31OLT16
32PRAHOVA24
33SĂLAJ8
34SATU MARE4
35SIBIU21
36SUCEAVA37
37TELEORMAN21
38TIMIŞ62
39TULCEA3
40VÂLCEA9
41VASLUI11
42VRANCEA2
 TOTAL798