Până astăzi, 27 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 615.809 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 540.437 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.049 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12029172,03
2.Arad13794251,97
3.Argeș181302,04
4.Bacău15963331,42
5.Bihor17332442,11
6.Bistrița-Năsăud7176291,64
7.Botoșani7994391,63
8.Brașov24620443,3
9.Brăila7982292,79
10.Buzău8097181,27
11.Caraș-Severin61281,65
12.Călărași6127101,88
13.Cluj287931693,62
14.Constanța253571263,41
15.Covasna493780,89
16.Dâmbovița14384901,97
17.Dolj14832481,51
18.Galați154321432,72
19.Giurgiu6152762,27
20.Gorj498760,66
21.Harghita526160,41
22.Hunedoara11325151,86
23.Ialomița654952,39
24.Iași263791011,2
25.Ilfov23118395,65
26.Maramureș10324471,61
27.Mehedinți4876121,32
28.Mureș14752231,66
29.Neamț10799261,02
30.Olt9221420,83
31.Prahova2350641,76
32.Satu Mare6827311,05
33.Sălaj609960,91
34.Sibiu16707371,87
35.Suceava15311811,23
36.Teleorman7387122,15
37.Timiș250201143,42
38.Tulcea5227172,24
39.Vaslui10031711,89
40.Vâlcea958521,51
41.Vrancea6978240,96
42.Mun. București963781814,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3903*199 
 TOTAL615.8092.049 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 224 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD23
3ARGEŞ0
4BACĂU4
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI5
8BRĂILA0
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ5
18GALAŢI8
19GIURGIU3
20GORJ4
21HARGHITA5
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA4
24IAŞI28
25ILFOV14
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI29
29MUREŞ8
30NEAMŢ10
31OLT12
32PRAHOVA0
33SĂLAJ1
34SATU MARE4
35SIBIU1
36SUCEAVA15
37TELEORMAN0
38TIMIŞ7
39TULCEA9
40VÂLCEA1
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL224

Până astăzi, 15.230 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.12.2020 (10:00) – 27.12.2020 (10:00) au fost raportate 122 de decese (78 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dloj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 44 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.781. Dintre acestea, 1.206 sunt internate la ATI.