Până astăzi, 13 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 556.335 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

457.360 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.435 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11203473,19
2.Arad12878633,48
3.Argeș165421993,81
4.Bacău148441272,37
5.Bihor159721043,17
6.Bistrița-Năsăud6593402,32
7.Botoșani7161482,06
8.Brașov222723534,68
9.Brăila6863983,09
10.Buzău74701051,9
11.Caraș-Severin5544172,34
12.Călărași5427572,84
13.Cluj258531895,08
14.Constanța224823096,49
15.Covasna4667291,75
16.Dâmbovița131881052,96
17.Dolj136941431,81
18.Galați130171453,45
19.Giurgiu52401052,53
20.Gorj4732280,93
21.Harghita4998170,92
22.Hunedoara10284922,83
23.Ialomița5678812,99
24.Iași237522172,16
25.Ilfov196752816,75
26.Maramureș9464601,64
27.Mehedinți4494301,81
28.Mureș13706812,48
29.Neamț10174741,35
30.Olt8407651,2
31.Prahova217821602,9
32.Satu Mare6421392,43
33.Sălaj5873231,33
34.Sibiu157771783,35
35.Suceava14277701,45
36.Teleorman6437112,11
37.Timiș221982053,96
38.Tulcea4600693,18
39.Vaslui8993782,08
40.Vâlcea8957592,3
41.Vrancea6400401,4
42.Mun. București8566911426,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe2677*-948 
 TOTAL556.3354.435 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 583 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD11
3ARGEŞ16
4BACĂU15
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI4
8BRĂILA6
9BRAŞOV19
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ4
14CONSTANŢA27
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA28
17DOLJ8
18GALAŢI43
19GIURGIU10
20GORJ11
21HARGHITA5
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA15
24IAŞI37
25ILFOV44
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ8
30NEAMŢ13
31OLT3
32PRAHOVA26
33SĂLAJ1
34SATU MARE13
35SIBIU4
36SUCEAVA9
37TELEORMAN28
38TIMIŞ8
39TULCEA10
40VÂLCEA5
41VASLUI13
42VRANCEA9
 TOTAL583

Până astăzi, 13.385 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.12.2020 (10:00) – 13.12.2020 (10:00) au fost raportate 121 decese (74 bărbați și 47 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

117 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.136. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.428.071  teste. Dintre acestea, 14.859 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.650 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.209 la cerere.