Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

323.514 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba94991365,84
2.Arad106942135,37
3.Argeș126562764,88
4.Bacău124701822,78
5.Bihor134122434,99
6.Bistrița-Năsăud5602993,81
7.Botoșani57701462,5
8.Brașov180214947,02
9.Brăila52551173,24
10.Buzău6260852,5
11.Caraș-Severin4553832,85
12.Călărași3971923,19
13.Cluj205205516,93
14.Constanța155916447,1
15.Covasna40011082,95
16.Dâmbovița108351833,56
17.Dolj115412283,07
18.Galați96321762,88
19.Giurgiu3859662,52
20.Gorj4177181,55
21.Harghita4533741,65
22.Hunedoara83263043,92
23.Ialomița42801153,49
24.Iași188633873,17
25.Ilfov141423925,57
26.Maramureș81331142,93
27.Mehedinți3774693,06
28.Mureș114582124,4
29.Neamț9070902,15
30.Olt69011341,75
31.Prahova180962234,3
32.Satu Mare51831054,74
33.Sălaj5370723,85
34.Sibiu132793967,63
35.Suceava127541382,15
36.Teleorman53371512,7
37.Timiș181903025,36
38.Tulcea33181143,77
39.Vaslui7362902,22
40.Vâlcea76621023,02
41.Vrancea5179711,86
42.Mun. București6368913556,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145 
 TOTAL449.3499.005 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.338 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD35
3ARGEŞ42
4BACĂU23
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI28
8BRĂILA7
9BRAŞOV55
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ35
14CONSTANŢA61
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ31
18GALAŢI36
19GIURGIU16
20GORJ20
21HARGHITA9
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA15
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
29MUREŞ33
30NEAMŢ35
31OLT34
32PRAHOVA33
33SĂLAJ13
34SATU MARE58
35SIBIU49
36SUCEAVA26
37TELEORMAN19
38TIMIŞ45
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI17
42VRANCEA18
 TOTAL1338

Până astăzi, 10.712 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2020 (10:00) – 26.11.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (105 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.248. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.011.887 de teste. Dintre acestea, 36.271 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.829 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.442 la cerere.