Până astăzi, 31 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 241.339 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17* 
 TOTAL241.3395.753 

*Numărul total de cazuri nealocate pe județe a fost rectificat

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.448 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA93
2ARAD23
3ARGEŞ87
4BACĂU88
5BIHOR119
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI14
8BRĂILA52
9BRAŞOV141
10BUZĂU33
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ2
14CONSTANŢA218
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA89
17DOLJ96
18GALAŢI44
19GIURGIU54
20GORJ9
21HARGHITA 
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA34
24IAŞI3
25MARAMUREŞ34
26MEHEDINŢI33
27MUREŞ3
28NEAMŢ387
29OLT142
30PRAHOVA5
31SĂLAJ27
32SATU MARE75
33SIBIU1
34SUCEAVA55
35TELEORMAN67
36TIMIŞ12
37TULCEA50
38VÂLCEA82
39VASLUI12
40VRANCEA131
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI55
42ILFOV21
 TOTAL2448

Până astăzi, 6.968 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.10.2020 (10:00) – 31.10.2020 (10:00) au fost raportate 101 decese (63 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.242.748 de teste. Dintre acestea, 36.181 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.708 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.473 la cerere.

Pe teritoriul României, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.