Gala Premiilor UNITER, ediția a XXVI-a, va avea loc în data de 7 mai la Alba-Iulia. Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelență, premiile pentru întreaga activitate și premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor și a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ședința din data de 26.02.2018, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelență: HORAȚIU MĂLĂELE

Premiul pentru întreaga activitate:

Actriță: ILEANA STANA-IONESCU

Actor: ANTON TAUF

Regizor: ALEXANDRU DABIJA

Scenograf: DORU PĂCURAR

Critică și istorie teatrală: SORINA BĂLĂNESCU

PREMII SPECIALE

Premiul special acordat Universității de Arte din Târgu-Mureș pentru contribuția întregului corp universitar la dezvoltarea vieții teatrale și culturale naționale

Premiul special acordat Festivalului Internațional de Teatru ‘POVEȘTI’ organizat de Teatrul de Păpuși ‘Prichindel’ Alba Iulia

Premiul special acordat echipei Teatrului Ion Creangă pentru diversitatea și mobilitatea proiectelor dedicate spectatorilor de toate vârstele, în condițiile lipsei unui sediu propriu din anul 2009

Pentru a XXVI-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Călin Ciobotari, Alina Epîngeac.

Spectacolele care au intrat în atenția juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie — 31 decembrie 2017.

Nominalizările pentru anul teatral 2017 sunt următoarele:

Debut:

Codrin Boldea pentru rolul Laertes din spectacolul Hamlet de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis București

Andrei Dinu pentru regia spectacolului Edmond, scenariu bazat pe textul lui David Mamet la Teatrul Municipal Baia Mare

Mădălin Hîncu pentru regia spectacolului Noaptea ursului de Ignacio del Moral la Teatrul de Comedie București

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Dialogurile lui Platon. Criton, regia artistică Attila Vizauer, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Ovidiu, exilatul de la Pontul Euxin. O biografie poetică dedicată împlinirii a 2000 de ani de la moartea poetului Publius Ovidius Naso. Scenariul de Emil Boroghină după Tristele și Ponticele, scenariul radiofonic și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz, dramatizarea radiofonică Rodica Suciu Stroescu, regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Visul unei nopți de iarnă de Tudor Mușatescu, regia artistică Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de producție a TVR)

Premiul pentru critică de teatru:

Oana Borș

Cristiana Gavrilă

Doina Modola

Cea mai bună scenografie:

Romulus Boicu pentru decorul spectacolului Wolfgang, după Yannis Mavritsakis, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Helmut Sturmer (decorul) și Ioana Popescu (costumele și desenele în nisip live) pentru spectacolul Incredibila și trista poveste a candidei Erendira și a bunicii sale fără suflet de Gabriel GarcĂ­a Marquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timișoara

Vanda Maria Sturza pentru scenografia spectacolului Dacă am gândi cu voce tare de Adnan LugoniÄ?, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Natalia Călin pentru rolul Tania din spectacolul Și negru și alb și gri, textul și regia Mimi Brănescu la Teatrul Metropolis București

Emoke Kato pentru rolurile din spectacolul serial Îngeri în America (Partea I: ‘Sfârșitul lumii e aproape’ și Partea a II-a: ‘Perestroika’) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Ada Lupu pentru rolul Fiica din spectacolul Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim la Teatrul Național ‘Vasile Alecsandri’ Iași

Cel mai bun actor în rol secundar:

Zsolt Bogdan pentru rolul Roy M. Cohn din spectacolul serial Îngeri în America (Partea I: ‘Sfârșitul lumii e aproape’ și Partea a II-a: ‘Perestroika’) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Liviu Pintileasa pentru rolul Sganarel din spectacolul Don Juan, adaptare după Moliere, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul de Comedie București

Rareș Florin Stoica pentru rolul Moritz Stiefel din spectacolul Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache, la Teatrul Mic București

Cea mai bună actriță în rol principal:

Silvana Mihai pentru rolul Wendla Bergmann din spectacolul Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic București

Mariana Mihuț pentru rolul Regina Marguerite din spectacolul Regele moare de Eugene Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Național ‘I.L.Caragiale’ din București

Olga Torok pentru rolul Erendira din spectacolul Incredibila și trista poveste a candidei Erendira și a bunicii sale fără suflet de Gabriel Garcia Marquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timișoara

Cel mai bun actor în rol principal:

Andrei Huțuleac pentru rolul titular din spectacolul Hamlet de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis București

Victor Rebengiuc pentru rolul Berenger întâiul din spectacolul Regele moare de Eugene Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Național ‘I.L.Caragiale’ din București

Ervin Szucs pentru rolul Prior Walter din spectacolul serial (Partea I: ‘Sfârșitul lumii e aproape’ și Partea a II-a: ‘Perestroika’) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cea mai bună regie:

Radu Afrim pentru regia spectacolului Dacă am gândi cu voce tare de Adnan LugoniÄ?, în adaptarea regizorului la Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova

Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului serial (Partea I: ‘Sfârșitul lumii e aproape’ și Partea a II-a: ‘Perestroika’) de Tony Kushner, la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Yuri Kordonski pentru regia spectacolului Incredibila și trista poveste a candidei Erendira și a bunicii sale fără suflet de Gabriel Garcia Marquez la Teatrul German de Stat Timișoara

Cel mai bun spectacol:

Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic București

Orașul nostru, după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban la Teatrul Clasic ‘Ioan Slavici’ Arad

Rambuku de Jon Fosse, adaptarea Anca Măniuțiu, regia Mihai Măniuțiu la Teatrul Național ‘Mihai Eminescu’ din Timișoara.

Foto: Universitatea de Arte Tirgu-Mures – Cristina Ganj