In urma mai multor comentarii, dar mai ales a unor reactii negative la adresa site-ului nostru, am dori sa clarificam cateva lucruri, din respect pentru cei care ne urmaresc.
In primul rand mentionam ca pagina Mures Stiri si siteul www.ardealnews.ro NU se afla sub comanda politica a niciunui partid politic, fie ca vorbim de POL, PNL, PSD sau UDMR! NU se afla nici sub comanda vreunei persoane, deci implicit nici sub cea a lui Dan Masca!

Asa cum pe fata va spunem ca Dorin Florea, Claudiu Maior si restul tentaculelor sunt mai mult decat depasiti pentru anul 2017, au devenit deja niste plafonati care se transforma intr-un cancer – asta ca sa ramanem in domeniul celui mai bun primar dintre doctori sau a celui mai bun doctor dintre primari –, tot asa deschis va spunem, cu bune si rele, despre celelalte persoane implicate direct in comunitatea noastra. La fel sustinem si ca postul de primar ar trebui sa fie obligatoriu limitat la maximum doua mandate; altfel, oricine ajunge sa se compare cu Ceausescu, chiar si la longevitate, nu e de bine. Rezultatul votului succesiv – chiar daca suntem intr-un oras in care stim ca se voteaza etnic, iar rezultatele nu sunt tocmai meritul candidatului – dauneava grav sanatatii… mintale!

Este foarte adevarat ca impartasim multe din proiectele singurului partid politic, Partidul Oamenilor Liberi, care a iesit in piata ca fiind “altceva” si la fel de adevarat este ca pe initiatorul acestuia, Dan Masca, l-am sustinut la momentul alegerilor pentru primaria Tirgu Mures. Am considerat ca el si partidul pe care l-a creat sunt singura alternativa reala de mai bine pentru oras fata de cei care ne trag in jos de 17 ani, nimeni altii decat cei prezentati in ACEST material. Cum nici ei nu sunt perfecti, atunci cand a fost cazul i-am mentionat in materialul ACESTA, ACESTA. Nu este vina noastra ca ei gresesc mai putin, poate si pentru faptul ca sunt prezenti in CL de numai un an fata de cei 17 ani ai celorlalti!
Cum v-am mai spus, redactia noastra este compusa in acest moment dintr-o „mana de oameni” – 5 tineri cu spirit civic –, sprijiniti de fluxuri de stiri achizitionate de la agentii de presa, care NU incearca sa se dea mari jurnalisti!
Singura legatura cu vreo firma locala este tot una de genul privat, ea constand intr-un contract comercial cu o agentie de publicitate locala care ne ofera realizarea, mentenanta, grafica site-ului si se ocupa de celelalte servicii legale necesare (contracte de colaborare cu agentiile de stiri, contractele de colaborare pentru plata colaboratorilor externi si publicitate). Agentia la care facem referire NU are posibilitatea si NICI dreptul legal de a interveni asupra continutului materialelor publicate de noi. Fiind vorba de un contract de colaborare privat, nu avem acceptul lor in acest moment de a face public numele agentiei, aceasta deruland servicii asemanatoare cu mai multe publicatii din judetul Mures sau din Romania.
Am ales varianta de a scrie sub “pseudonim” deoarece consideram ca nu este importanta persoana care scrie, ci ceea ce se scrie! Lipsa identitatii clare a colegilor mei care scriu, pentru care suntem atat de blamati  – cum ca nu punem nimic la semnatura sau folosim un pseudonim –, este un lucru irelevant, fiind practicat de multa vreme si de catre multi! Nu noi trebuie sa ne asumam ceva, ei trebuie sa-si asume faptele imorale sau ilegale prezentate in materialele noastre, insotite intotdeauna de dovezi. Dupa cum bine ati vazut, incercam sa publicam doar bazandu-ne pe dovezi concrete (imagini, fotocopii, declaratii, fapte).
Am ales sa participam astfel la dezvoltarea comunitatii in care traim, sa aratam ca nu toate lucrurile sunt cum ar trebui sa fie, sa promovam doar ce este de promovat, sa incercam sa gasim solutii si sa nu fim ca “Steaua Rosie” #laudativi#supusi #cumparati
Dorim sa atragem atentia asupra unor disfunctionalitati cu speranta de rezolvare a acestora si nu cu scopul de a denigra locul in care traim. Chiar daca uneori acest lucru nu este pe placul tuturor – deranjeaza si provoaca disconfort unora – aceasta este realitatea si o spunem la modul cel mai direct posibil.
Toate sursele de finantare sunt 100% private si constau in cea mai mare parte in preluarea si/sau sponsorizarea pe online a materialelor publicate cu scopul de a mari aria de distribuire. Oricine crede ca este loc de mai bine in judetul Mures poate participa in acest fel la sprijinirea proiectului nostru si chiar indemnam privatii care doresc ca afacerea lor sa beneficieze de infrastructura mai buna, de concurenta loiala sau pentru viitorul copiilor lor sa ne distribuie materialele – fie ca aloca “10 lei” in promovare, sau ca se limiteaza doar in a o distribui. Un exemplu este inmures.ro si uneori mures.ro, carora le multumim pe aceasta cale. Fiecare distribuire a materialelor ajuta la CUNOASTEREA realitatii de catre cat mai multi mureseni. Cunoasterea inseamna putere pentru ca ne da posibilitatea de a indrepta lucrurile, in timp ce necunoasterea ne limiteaza evolutia!
Majoritatea materialelor sunt publicate in urma informatiilor primite tot de la mureseni. Oricine poate trimite o informatie, fotocopii, imagini etc la adresa muresstiri@gmail.com, indiferent daca acestea sunt negative sau pozitive. In cazul in care sunt insotite de dovezi, vom proceda la realizarea de materiale si le vom publica pe pagina noastra. Adresa de email este valabila si in cazul celor care doresc sa trimita drept la replica.
Se poate observa din materialele publicate de noi ca prezentam cu multa placere rezultatele pozitive realizate de mureseni, dar publicam si lucrurile mai putin placute, negative. Trebuie sa avem grija de viitorul copiilor nostri, pentru a putea avea speranta rezultatelor pozitive!
Daca nu ar exista lucrurile negative – asa cum incearca ei sa ne faca sa credem de 17 ani –, nu le-am scrie nici noi si nici cei de la Deutsche Welle – vezi MATERIALUL ACESTA.
Cam atat ar fi de spus despre noi.

Presa locala, intre frustrari personale si interese diverse!
Cat despre “razboiul” inceput de cei care ne-au atacat in mod direct in ultimele zile, va spunem si le spunem ca acest razboi este directionat gresit! Ar trebui sa isi canalizeze energia in a duce “razboiul” de opozitie cu factorii de decizie din institutiile muresene! Toate astea pentru binele orasului si judetului nostru – nimic altceva decat lucrurile pentru care ar trebui sa existe presa locala!
Mentionam ca toate aceste atacuri murdare au coincis cu recordul de trafic avut de ardealnews.ro in data de 26.04.2017, cand nu mai putin de 17.905 vizitatori unici au intrat in doar 24 ore pe site-ul nostru!
In primul rand, nu o sa ne adresam cu vorbe urate asa cum au facut ei. O sa raspundem punctual catorva, doar pentru a arata adevarul celor care ne urmaresc.
1. Cea mai promitatoare publicatie media locala, lansata in anii 2000 ca o alternativa, a inceput bine si a aratat muresenilor problemele, lucrurile imorale si de multe ori ilegale facute de dragii nostri conducatori. Vedeti materialele, nu tocmai “laudative”, din acea perioada publicate de ei AICI, AICI, AICI – ati citit? Parca nici n-am vorbi de acelasi ziar daca ne uitam ce publica azi, nu? 😉 Cum nici o minune nu tine mai mult de 3… ani si in acest caz lucrurile s-au oprit inainte ca problema sa fie rezolvata. Nu stim sa va spunem daca decizia de “transformare” a lor a avut legatura cu arestarea patronului trustului de presa – momentul “schimbarii” taberei si opiniei a coincis cu siguranta –, sau a avut mai mult legatura cu fondurile alocate presei locale, chiar de catre cei criticati anterior, care au inceput sa intre sub forma a zeci de mii de euro in conturile publicatiei, din acel moment si pana azi.
Am adus vorba de acest patron doar pentru ca sustine postarile “omuletului de plastelina” care ne adreseaza cuvinte urate fara ca noi sa-l fi jignit vreodata! Tocmai acest “omulet”, care are la activ in ultimii ani ca singurele celebre “anchete” publicate semnarea comunicatelor de presa de la primarie, politie etc 😉 Nu ne dam seama daca o face din frustrarea provenita din faptul ca au fost depasiti la trafic de o mana de oameni, cu un site nascut de cateva luni, cand ei au o armata intreaga de jurnalisti si peste 10 ani vechime a site-ului in piata, sau este vorba doar de invidie tipic romaneasca.
Ne-a mai acuzat si de furt in urma unei poze realizate de ei, preluata-modificata-publicata de noi cu mentionarea sursei, uitand probabil de pozele preluate-publicate de ei din diverse locuri sau de la diverse institutii fara mentionarea sursei! In loc sa se ocupe de asemenea lucruri marunte ar trebui sa priveasca constructiv surclasarea si sa se gandeasca de ce au ajuns in aceasta situatie jenanta. Oare nu tocmai pentru faptul ca lumea s-a saturat sa citeasca la ei un fel de prezentare a orasului, platita din bani publici, iar in realitate sa vada o alta fata a orasului, cu problemele lui cu tot?!
Chiar asa le e de greu sa priceapa ca nu este neaparat numai meritul nostru ca suntem asa de urmariti si ca i-am depasit, ci doar publicarea adevarului a facut asta?!
Captura de imagine prezinta top 5 Mures – situatia aprecierilor in 1.05.2017
si captura cu “ziua zero” care credem noi ca a fost principalul motiv al atacurilor murdare, in care i-am surclasat cu trafic dublu!
2. Un angajat de la alta publicatie locala se apuca si comenteaza mincinos, publicand niste texte care contineau statistici false. Nici in cazul ei nu am inteles motivele atata timp cat nu am scris niciodata nimic despre ea. Sa fie vorba de rea-vointa, sa fi fost pusa de sefi sa faca asta sau este vorba doar de nepricepere?
Cu toate ca postarea la care a comentat continea capturi de imagine cu statistica reala, ea totusi pune pe o pozitie mai fruntasa publicatia la care scrie “omuletul de plastelina”.
Captura reprezinta clasamentul trafic.ro, azi 1.05.2017,  la nivel de Romania si situeaza ardealnews.ro pe o pozitie superioara ca si atunci, adica exact pe dos fata de cum a incercat ea sa minta muresenii! Aceste date sunt publice si se pot verifica pe trafic.ro
Captura imagine cu prezentarea falsa a clasamentului!
 
3. Corespondentul Agerpres pentru Mures, Dorina Matis, se trezeste sa faca niste acuzatii deosebit de grave la adresa noastra, si anume posteaza in diferite locuri faptul ca noi am fura stirile de la agentia de presa la care lucreaza. A facut asta ca un “jurnalist adevarat” care activeaza de vreo 20 de ani in presa si care se gandeste sa verifice o acuzatie de acest fel inainte de a o face publica. Ei bine, nu a facut asa, a postat fara sa verifice – credem si fara sa gandeasca prea mult -, si bineinteles ca nu a avut dreptate. Nici in cazul ei nu am inteles ce anume a declansat acea furie de moment, noi neavand niciodata nicio referire in vreun fel la adresa ei; dimpotriva, publicand inclusiv materialele transmise de ea catre Agerpres, nu am facut altceva decat sa-i oferim sansa sa aiba cea mai mare vizibilitate de cand a inceput ea sa scrie. 😉 Se poate ca furia sa fi fost declansata de faptul ca sotul ei face parte din conducerea politiei locale si, cum noi am semnalat cateva lucruri reale, dar nu tocmai normale, referitoare la PLM…
Nu mai aminteam de acest moment penibil in care s-a pus singura daca nu continua sa ne atace cu alte lucruri ridicole, cum ar fi faptul ca noi nu avem voie sa schimbam titlurile stirilor preluate de la Agerpres, cu care AVEM CONTRACT VALABIL si NU LE FURAM! Va dati seama ce ar insemna ca sutele de siteuri din Romania care preiau de la Agerpres sa publice aceeasi stire, cu acelasi titlu!!! 😉
Noi ii spunem si pe aceasta cale ca nu i-am facut plangere la locul de munca, plangere in urma careia ar fi fost posibila o reorientare profesionala pentru ea – e pacat sa ramana familia doar in venitul de pensionar SRI si salariul de la PLM al sotului; nu mai vorbim de posibile procese intentate agentiei de presa. Oricum, speram sa se fi linistit dupa gafa enorma facuta si o sa isi vada linistita de scris.
Va prezentam in captura de imagine acuzatia adusa de “experimentata” jurnalista…
urmata de anticipatele scuze…
In loc de concluzie…
Va spunem la final ca suntem constienti de faptul ca nu toti cei care ne urmaresc inseamna ca ne dau si dreptate suta la suta, dar credem ca regasesc printre materialele noastre si unele care se potrivesc cu punctul lor de vedere.
Nici nu dorim sa ne mentinem in acesta pozitie foarte mult timp, este suficient pentru noi daca am fost un exemplu pozitiv si ceilalti incep “sa scrie” adevarul, astfel sa ne putem vedea noi de principalele noastre activitati. Mentionam ca NU castigam material sub nici o forma, NU beneficiem de fonduri publice si NICI de fonduri private! Am aratat ce se poate face – in doar doua luni am surclasat o publicatie cu o vechime de peste 10 ani in piata presei locale muresene!
Toata lumea are dreptul la opinie si se poate exprima liber in continuare pe pagina noastra. Rugamintea este ca aceasta sa fie CIVILIZATA. Dupa cum se poate observa incercam sa NU stergem nicio opinie si sa blocam utilizatori doar in cazuri extreme, chiar daca unii depasesc uneori limitele bunului-simt.
Multumim atat celor circa 10.000 de vizitatori zilnici, cat si celor care se vor adauga pe parcurs!  Sa speram ca nu va curge multa apa pe Mures pana ce situatia se va schimba in bine si pentru comunitatea noastra!
Update: Consideram nu este normal ca o parte a presei sa lupte impotriva unui alt proiect de presa online; am gasit acest proiect video mai vechi, prezentat de inmures.ro, care clarifica o buna parte din ce am scris mai sus si da posiblitatea si altora sa aiba astfel de initiativa, bineinteles sustinuta prin alocarea de timp si bani privati.

Totodata va spunem ca de la Dan Masca am primit pe mail informatia in urma careia am realizat materialul acesta referitor la olimpicii mureseni de la Papiu si Unirea, material care a fost apreciat de aproape 7.000 de persoane si vizualizat de 112.000!

Trimite si tu la muresstiri@gmail.com si noi o publicam!

Muresan D. STIRESCU