Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în finala de la Wimbledon. Românca, locul 7 WTA, a evoluat cu sportiva ucraineană Elina Svitolina, numărul 8 mondial, în semifinalele turneului de la Wimbledon.

Setul II

Halep – Svitolina 6-3: Minge de break pentru Simona Halep, care reușește să se califice în finala de la Wimbledon.

Halep- Svitolina 5-3: Încă un game câștigat de Halep. Simona, la un pas de calificarea în finală.

Halep – Svitolina 4-3: Minge de break pentru Simona Halep. Românca este la două game-uri distanţă de calificarea în finală.

Halep – Svitolina 3-3: Simona a câștigat încă un punct pe serviciu și reușește din nou să își egaleze adversara.

Halep – Svitolina 2-3: Game-ul a fost adjudecat de Svitolina.

Halep – Svitolina 2-2: Simona obține următorul punct și o egalează pe ucraineancă, locul 8 WTA.

Halep – Svitolina 1-2: Svitolina a câștigat următorul game.

Halep – Svitolina 1-1: Game câștigat de Simona Halep.

Halep – Svitolina 0-1: Ucraineanca primește primul punct din cel de-al doilea set.

Setul I

Halep – Svitolina 6-1: Simona reușește să câștige primul set. Ucraineanca a greșit prima servă.

Halep – Svitolina 5-1: Simona câștigă încă un game în fața adversarei.

Halep – Svitolina 4-1: Simona Halep reușește să se mențină în fața adversarei și să câștige încă un game.

Halep – Svitolina 3-1: Minge de break pentru Simona, după ce ucraineanca greșește prima servă.

Halep – Svitolina 2-1: Minge de break pentru Elina Svitolina. Punctul a fost cucerit de ucraineancă.

Halep – Svitolina 2-0: Break pentru Simona Halep, după cel de-al doilea game.

Halep – Svitolina 1-0: Simona își adjudecă primul game al meciului. Românca a câștigat primele trei mingi, ucraineanca a egalat, scor 40-40, Halep reușind în final să-și adjudece serviciul, salvând trei șanse de break ale Elinei Svitolina.

Sursa: protv.ro /  Foto: captura video