Micutii matematicieni si informaticieni mureseni au obtinut 20 de premii!

La concursul interjudețean ‘Grigore Moisil’…

Inspectoratul școlar Județean Mureș a avut deosebita onoare de a organiza pentru a doua oară cea de-a XXXIII-a ediție a Concursului interjudețean de matematică și informatică ‘Grigore Moisil’ în perioada 23-25 martie 2018.

Concursul e o tradiție pentru matematicieni, debutând în anul 1986, la Baia Mare cu participarea a 4 județe și, treptat, s-a extins ajungând la un număr de 7 județe, ultimul județ intrat în joc fiind chiar județul Mureș, în anul 2009.

Președinte de onoare al acestui concurs a fost domnul prof. univ. emerit dr. Dorel DUCA de la Universitatea ‘Babeș-Bolyai’ din Cluj-Napoca.

La această manifestare au fost prezenți 162 de elevi la secțiunea matematică și 97 de elevi la secțiunea informatică alături de profesori evaluatori și însoțitori din 7 județe: Bihor, Bistrița Năsăud, Cluj, Maramureș, Mureș, Satu Mare și Sălaj, precum și 30 de profesori membrii ai comisiei centrale.

Județul Mureș se mândrește cu următoarele premii:

1 BARTA ZAGONI CSONGOR; LICEUL TEORETIC ‘BOLYAI FARKAS’ TG-MUREȘ; MUREȘ; V; PREMIU I

2 ȘERBAN RADU GEORGE; COLEGIUL NAȚIONAL ‘UNIREA’ TG-MUREȘ; MUREȘ; V; PREMIU I

3 GRAMA MIHAI ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ; MUREȘ; V PREMIU II

4 BORȘ ALEXANDRU ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ; MUREȘ;VI MENȚIUNE

5 VULTUR TUDOR; ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ; MURE; VI MENȚIUNE

6 MUNTEANU TUDOR ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ MUREȘ; MENȚIUNE

7 PUȘCAȘ LUCA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ MUREȘ; VI MENȚIUNE

8 NAGY ZSUZSA; ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘BERNADY GYORGY’ TG-MUREȘMUREȘ; VII; PREMIU III

9 NEMEȘ MARA; ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘GEORGE COȘBUC’ TG-MUREȘ MUREȘ; VII; MENȚIUNE

10 EL-SAWY OMAR; ȘCOALA GIMNAZIALĂ ‘DACIA’ TG-MUREȘ; MUREȘ;VI; MENȚIUNE

11 KACSO CHRIS SANDOR COLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ MUREȘ;VIII; PREMIU III

12 SZILAGY BOTOND; LICEUL TEORETIC ‘BOLYAI FARKAS’ TG-MUREȘ; MUREȘ; VIII; MENȚIUNE

13 FLOREA CIPRIANCOLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ; MUREȘ; X; MENȚIUNE

14 VULTUR IRINA; COLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ; MUREȘ; MENȚIUNE;

15 PURCAR DAVID; COLEGIUL NAȚIONAL ‘UNIREA’ TG-MUREȘ; MUREȘ; XI; PREMIU II

16 FERENCZ DANIEL LICEUL TEORETIC ‘BOLYAI FARKAS’ TG-MUREȘ; MUREȘ; XI; MENȚIUNE

17 BLAGA BOGDAN COLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ; MUREȘ; XII; PREMIU I

18 CIURBA ANDREI; LICEUL TEHNOLOGIC ‘PETRU MAIOR ‘ REGHIN MUREȘ; XII; PREMIU II

19 TENIE ANDA; COLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ; MUREȘ; XII; MENȚIUNE

20 MOGA RADU; COLEGIUL NAȚIONAL ‘ALEXANDRU PAPIU ILARIAN’ TG-MUREȘ; MUREȘ; XII; MENȚIUNE

Sursa: ISJ Mures / Foto: arhiva